Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baro Başkanı Öncül:

Giriş Tarihi: 3.4.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:54
Nevşehir Baro Başkanı Öncül:
BARO Başkanı Av.Necmi Öncül, Çağlayan Adliyesindeki saldırının faturasının avukatlara çıkarılmasına karşı çıktıklarını söyledi.
Öncül, yaptığı açıklamada, Çağlayan adliyesinde meydana gelen ve Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi ile sonuçlanan olayın kendilerini derinden üzdüğünü ve bu nedenle buruk ve üzüntülü bir Avukatlar Haftası kutladıklarını kaydetti.
Avukatların ve Baroların yapılan saldırıya hep birlikte karşı koymuş ve saldırıyı lanetlediklerini belirten Öncül, “Saldırı bütün milletimizi derinden üzdüğü gibi, Avukatlarımızı da derinden üzmüş, bütün barolarımız ve Barolar Birliği saldırıyı sert bir şekilde kınamışlardır. Avukatların yargı camiasının kurucu unsurlarından biri olduğu, yapılan saldırının aslında hepimize karşı yapıldığı açıkça ortadadır. Milli birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz gerekmektedir. Hal böyle iken bir takım medya organlarında, sanki saldırıyı Avukat yapmış gibi bir algı yaratılmak istenmekte ve bir meslek grubu adeta hedef haline getirilmektedir” dedi.
Menfur saldırının bir terör saldırısı olduğunu ve avukatlarla ilgisinin bulunmadığını vurgulayan Öncül, güvenlik zafiyetinin avukatlara mal edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Teröristin avukat geçiş sistemini kullanması, sahte kimlik kullanması, elinde cübbe taşımasının zaten güvenlik zafiyetinden kaynaklanan hususlar olduğunu belirten Öncül: “ Zaten geçiş sistemi kuralına uygun kullanılsa idi, sahte kimlikle sistemden geçmesi mümkün olmazdı. Adliye saraylarının, avukatlarında işyerleri olduğu hususu unutulmamalıdır. Güvenli adliye saraylarının olması hepimizin ortak dileğidir. Ortak ve rasyonel akılla objektif yapılacak düzenlemelerin her zaman yanında olduğumuzu bildirmekteyiz. Olayın sıcaklığı ile, menfur saldırının faturasının avukatlara çıkarılmasına karşı çıkmaktayız. Menfur olayla ilgili avukatlara yönelik haksız ithamlara ve asılsız haberlere itibar edilmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmaktayız. Milli birlik ve beraberlik içinde yargı camiamız ile avukatlarımızın bir bütün olduğunu, bütün avukatlarımızın savcı ve hakimlerimiz ile birlikte aynı acı ve üzüntüyü yaşadığını bir kez daha tekrarlamaktayız. Avukatlar gününü bu ortamda buruk bir şekilde kutlamaktayız. Menfur olay avukatlarımızın da aslında güvenlik sorunu olduğu açıkça ortaya koymaktadır. Her yıl bir çok meslektaşımız, yapmış olduğu iş sebebi ile bir çok kez saldırıya uğramaktadır. Meslektaşlarımız, fiziki ve psikolojik saldırı ve baskı altında mesleklerini yürütebilmek gayreti içindedirler. Bu sebeple güvenliğin sağlanması, hepimizin ortak temennisidir” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nevşehir Baro Başkanı Öncül:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN