Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Eğitim-sen Üyesi Öğretmenler İlk Derslere Girmedi

Giriş Tarihi: 6.4.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:28
’de Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, Yalova Termal Fen Lisesi’nde görevli matematik öğretmeni Halil Serkan Öz’ün Yalova Valisi Selim Cebiroğlu tarafından azarlanması ile başlayan süreçte hayatını kaybetmesine tepki göstermek amacıyla ilk derse girmediler.
Öğretmen Halil Serkan Öz’ün, Vali Cebiroğlu tarafından azarlanmasına tepki için sendikaların düzenlendiği ’Öğretmene saygı yürüyüşünde kalp krizi geçirip ölmesiyle gelişen sürece, Nevşehirli öğretmenler sınıflarındaki ilk derse girmeyerek tepki gösterdi.
Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, kamu çalışanlarına yönelik şiddet ve taciz vakalarının her geçen gün arttığına dikkat çekerek devlet hizmetlerinin vatandaşa ulaştırılması için canla başla görev yapan kamu çalışanlarının, gerek çalışma koşulları ve gerekse karşı karşıya kaldıkları şiddet olayları nedeniyle sıklıkla mağduriyet yaşadıklarını söyledi.
Sadece son birkaç yıl içerisinde bile, yüzlerce şiddet olayına ve bu olaylar neticesinde oluşan onlarca yaralanma ve can kaybına rağmen yeterli tedbirlerin alınması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması anlamında ciddi girişimlerde bulunulmadığını ifade eden Urgenç: “
İlim ve irfan yuvası okullarımız dahi son yıllarda artan bir seyir gösteren şiddet vakalarıyla, ivedi tedbirlerin alınması gerektiğini gösteren somut onlarca örnekle doludur. Okul dışından gelen kişiler ve hatta öğrencileri tarafından saldırıya uğrayan onlarca öğretmenimiz, ciddi ve kalıcı yaralanmalara maruz kalmış; hatta geçtiğimiz yıllarda İzmir’de Sevilay öğretmenimizi yine bir öğrencisinin saldırısı neticesinde kaybetmiştik. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı yetiştirenlerin, böylesine yaygın bir şekilde şiddete maruz kalmasının sebeplerinin başında hiç şüphe yoktur ki, mesleğimizin itibarsızlaştırılması gelmektedir. Bizzat ülkemizi yönetme sorumluluğu taşıyanlar tarafından her fırsatta tahkir edilen ve bunun neticesinde itibarsızlaştırılan öğretmenlik mesleğine karşı öğrenci, veli ve toplumun değişik kesimlerinin olumsuz ve değersiz bakış açısı geliştirmeleri, şiddet vakaları için zemin hazırlamaktadır.
Kamuyu idare edenlerdeki bu arazlı yaklaşım, maalesef en tepeden aşağıya doğru idarenin hemen her hiyerarşik kademesinde kendini hissettirmektedir. İşte bunun son örneğine de Yalova’da şahit olduk. Yalova’nın Sayın Valisi Selim Cebiroğlu’nun, Termal Fen Lisesi’ni ziyaretinde meslektaşımız Halil Serkan Öz’e karşı sergilemiş olduğu çirkin tutumu, öğretmenimizin hayatına mal olan üzücü süreci başlatmıştır. Vali Cebiroğlu, sendikasının aldığı serbest kıyafet eylemi çerçevesinde hareket eden öğretmenimizi, öğrencilerin ve meslektaşlarının huzurunda hakaretlerde bulunarak rencide etmiş, geçen bir hafta içerisinde bu seviyesizliği hazmedemeyen meslektaşımızın kalp kriziyle sonuçlanan rahatsızlığına neden olmuştur. Halil Serkan Öz öğretmenimiz bugün aramızda yok. Sorumsuz bir idarecinin, seviyesiz ve asla hafızalarımızdan silinmeyecek çirkin tutumu nedeniyle sağlığını ve devamında hayatını kaybetti. Vali Cebiroğlu’nu şiddet ve esefle kınıyoruz. Kendini Vali değil “Sultan” olarak gören bu arazlı anlayışı ayaklarımızın altına alıyoruz. Unvanı ne olursa olsun, hiç kimse yasaların üzerinde değildir. Uluslararası sözleşmeler, yargı kararları ve son olarak Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla güvence altına alınmış sendikal eylemlere katılma hakkını gasp etmek kimsenin haddi değildir” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Eğitim-sen Üyesi Öğretmenler İlk Derslere Girmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN