Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite’den Kadınlar Günü Etkinliği

Giriş Tarihi: 10.3.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Üniversite’den Kadınlar Günü Etkinliği
Üniversitesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ’Kadın Hayattır: İki Nesildir Hayat Veren Kadınlar’ konulu bir program düzenlendi.
Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen ve üniversite öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Figen İnci ile Yrd. Doç. Dr. Tuğba Çelik’in, Yardım Sevenler Derneği Başkanı Gülgün Altan ve dernek üyeleri Leman Günalp, Cahide Tuncel ve Ayzin Yüceer’in konuşmacı olarak katıldığı programa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Şener, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selen Doğan, Niğde Zübeyde Hanım Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Semra Kocaöz, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Yrd. Doç. Dr. Figen İnci’nin moderatörlüğündeki panel programına geçildi.
Birleşmiş Milletlerin bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün temasını ‘Kadınları Güçlendirmek, İnsanlığı Güçlendirmek’ olarak belirlediğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Figen İnci; “ Aynı metinde; her kadının ve her kız çocuğunun ayrımcılık ve şiddete maruz kalmadan yaşama, eğitim alma, çalışma ve hayatını kazanma, politikaya katılma hakkı, her kadının yaşamı ile ilgili kararları kendisinin vermesinden ve yaşamını nasıl sürdüreceği ile ilgili seçimleri kendisinin yapması gerektiğinden bahsetmektedir” dedi.
Yrd. Doç. Dr. Figen İnci’nin ardın üniversite öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuğba Çelik ‘Kadınlar Hep Güçlüydü Aslında’ konulu sunumlarını yaptı. Sappho ve Hypatia çok akıllı kadınlardı diyen Yrd. Doç. Dr. Çelik; “Yaşadıkları toplumda bulabildikleri özgürlükle kendilerini gerçekleştirdiler. 18. yüzyılda Jane Austen, Sophie Germain gibi kadınlar özgürlük alanlarımızı genişlettiler. 19. yüzyılın sonlarında, 20 yüzyılın başlarında ise sesimiz daha da gür çıkmaya başladı. Halide Edip ve Virginia Wolf bu zamanlarda yaşadılar. 20. yüzyılın sonlarına doğru kadınların daha da özgür olduğu bir dünyayı gördük. Eskiye dönmeye niyetimiz yok. Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti bu toprakların kadınlarını güçlü kıldı. Sabiha Gökçen’i, Kamile Şevki Mutlu’yu, Afife Jale’yi yani tüm çalışkan, neşeli, akıl dolu Cumhuriyet kadınlarını sevgi ve saygıyla anıyoruz. Hatta kadınlık tarihine güzellikle eli değmiş tüm dünya kadınlarını ve erkeklerini anıyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.
Yardım Sevenler Derneği Başkanı Gülgün Altan Yardım Sevenler Derneği ve faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaparken dernek üyeleri Leman Günalp, Cahide Tuncel ve Ayzin Yüceer ise kendi hayatlarından ve gösterdikleri mücadelelerden örnekler vererek sunumlarını gerçekleştirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite’den Kadınlar Günü Etkinliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN