’de Sendikalar Meydana İndi

Giriş Tarihi: 14.4.2015 09:28 Güncelleme Tarihi: 14.4.2015 09:31
Niğde’de Sendikalar Meydana İndi
Bor İlçe Milli Eğitim Müdürü Celalettin Özüdoğru ile Matematik öğretmeni Adem Korkmaz’ın kavgası ve Devlet hastanesinde kadın teknisyen Senem Çavuşoğlu ile bilgi işlem görevlisi A.S. arasında meydana gelen kavga sonrası sendikalar protesto için meydana indi.
Niğde Hükumet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına bir çok sendika ve siyasi parti destek verdi. Basın açıklamasına Türk Eğitim-Sen, Türk Sağlık Sen, Eğitim İş, Aktif Eğitimciler Sendikası, Eğitim Sen ve SES gibi sendikalar ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi , Milliyetçi Hareket Partisi, Vatan Partisi destek verdi. Açıklamaya CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak ve bir çok siyasi parti milletvekili adayları da katıldı.
Sendikalar adına basın açıklamasını Türk Eğitim-Sen Niğde İl Başkanı İhsan Uğraş yaptı. Uğraş, açıklamasında şunları söyledi: "Bugün burada, Türk Eğitim-Sen, Eğitim İş, Eğitim Sen ve Aktif Sen olarak meslek onurumuza sahip çıkmak için omuz omuza, yürek yüreğe bulunuyoruz. Kamu çalışanlarına desteklerini esirgemeyen ve yaptığımız bu eğleme bizzat katılarak yanımızda duran siyasi partilerin kıymetli yönetici ve adaylarına teşekkürü borç biliyorum. 2014 yılı ağustos ayında çıkarılan ve kamuoyunda MEB yasası olarak bilinen kanunla, 4 yılını doldurmuş ne kadar idareci varsa bir çırpıda görevden alınmış, yerine ’benim adamım, benim sendikam’ zihniyeti ile atamalar yapılmıştır. Bu atamalar yapılırken liyakat, ehliyet, başarı kriterleri yerine yandaşlık tek kriter olarak benimsenmiştir. Bunun sonucunda da adeta kurumların hafızası silinmiştir. Bir milletin geleceğini eğitim inşa eder. Huzurun olmadığı yerden başarı beklenemez. Ama görünen o ki, bakanı, valisi, milli eğitim müdürü adeta öğretmenlerin huzurunu kaçırmak için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Yalova Valisi’nin hem de öğrencilerin önünde hakaret ettiği ve bu hakaretin ağırlığını kaldıramayarak kalp krizi geçiren, yaşama veda eden öğretmen arkadaşımız Halil Serkan Öz olayından sonra Bor ilçesinde yaşanan bu hadise, durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne sermiştir’ dedi.
Uğraş, ‘Türkiye’de eğitime ve öğretmene verilen değerin seviyesini açık ve net bir şekilde gösterilmiştir. Öğretmenler horlanmakta, kısacası eğitimde başarı yerine siyasallaşma hesapları yapılmaktadır. Makamlar kimsenin şahsi mülkü değildir. Koltuklar gelip geçicidir. Eğitim çalışanlarına karşı saldırı ve şiddeti esefle kınıyoruz’ diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Niğde’de Sendikalar Meydana İndi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN