Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklar Toprakla Bayram Etti

Giriş Tarihi: 18.6.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 18.6.2015 15:23
Çocuklar Toprakla Bayram Etti
Toprak Bayramı Haftası Etkinlikleri çerçevesinde, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toprağa ve toprağın önemine dikkat çekmek için çocuklara fidan dikimi yaptırdı.
Toprğın binlerce yılda oluşan, sadece insanlar için değil, bütün canlılar için vazgeçilmez bir yaşam ortamı olduğunu söyleyen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Türkmen; “Ülkemizde toprağın korunmasına yönelik 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu ile tarım arazilerinin tarım dışı amaçla kullanılmasının önüne geçilmesi, korunması ve arazi büyüklüğünü kontrol etmek suretiyle bölünmesinin engellenmesi, kullanım kabiliyeti ve kapasitesinin arttırılması amaçlanmıştır. Miras hukukundan kaynaklanan sebeplerle arazi bölünmelerinin önüne geçebilmek için ise6537 Sayılı Kanun yürürlüğe girmiştir. Bu kanun ile; toprağın korunması, geliştirilmesi, tarım arazilerinin sınıflandırılması, asgari tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin belirlenmesi ve bölünmelerinin önlenmesi, tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerin çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak planlı kullanımının sağlanması amaçlanmıştır” dedi.
Türkmen; “Toprak binlerce yılda oluşan, sadece insanlar için değil, bütün canlılar için vazgeçilmez bir yaşam ortamı, doğal bir mekândır. Bitkiler insanlar ve hayvanlar doğrudan ve dolaylı olarak besinlerini topraktan sağladıkları gibi onun üzerinde hayatlarını sürdürürler .Ülkemizde zaman zaman imar yapılaşmaları, zaman zaman inşaat yapıları, kurulan fabrikalar, kimi zaman tarım arazilerinden toprak alımları, tarım arazilerine harfiyat dökmeleri, kimi zaman da bizzat toprağın kullanıcısı olan çiftçilerin anız yangınları, aşırı gübre kullanımı, ilaç kullanımı, gibi nedenlerle topraklarımızın yapılarının bozulduğuna veya yok edildiğine üzülerek şahit oluyoruz. Toprak Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, toprakların korunmasına dikkat çekmek için İl Müdürlüğü olarak topraklarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımızla fidan dikerek, çocuklarımıza kıyaslama yapmaları için tarım dışı kullanılan araziler ile tarımsal üretim yapılan tarım arazileri üzerinde incelemeler yaptırılarak onların toprak ve çevre bilinci kazanmalarında rehberlik yapmaya çalıştık” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklar Toprakla Bayram Etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN