Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Aykin;

Giriş Tarihi: 6.7.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 13:54
Niğde Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Aykin;
Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Aykin, Bağkur borçları olan esnafları uyararak 31 Temmuz tarihi kaçırmamaları konusunda hatırlatmada bulundu.
Başkan Aykin, “1.3 milyon Bağ-Kur’luya prim borcundan kurtulma imkanı veren düzenleme için süreç işliyor. 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle 12 ay ve daha fazla prim borcu olan Bağ-Kur’lular, 31 Temmuz’a kadar bu sürelere ilişkin ödeme yapmazlarsa otomatik olarak borçları silinecek, hizmetleri dondurulacak. Bu sayede prim borçluları ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanına da kavuşacak. Ayrıca prim borcu olduğu için emekli olamayanlarda yasadan faydalanarak emekli olabilecekler. Uygulamadan yararlanan Bağ- Kur’lular, ileride ihtiyacı olursa dondurulan sigortalılık sürelerinin tamamını ödeme yaparak yeniden hak kazanabilecek” dedi.
Aykin basın açıklamasında, “Ancak borcunu hemen sildirmek isteyen Bağ-Kur’lular, bu tarihi beklemeden hemen dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurabiliyor..Ayrıca borçlu olunan dönemin hizmet süresini dondurmak istemeyenlerin ya da bir kısmına ihtiyacı olanların 31 Temmuz’a kadar en yakın SGK müdürlüğüne gidip ödeme yapması gerekiyor.
Borç sildirip hizmeti dondurma düzenlemesinden, daha önce yapılandırma yasaları kapsamında taksitlendirme yapanlar da yararlanabilecek. Bu vatandaşlar, taksitleri ödemeye başlamış olsalar da 31 Temmuz’a kadar SGK müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak uygulamadan faydalanabilecek. Böylece artık taksit ödemeyecekler ama sildirdikleri borca karşılık gelen hizmetleri de dondurulacak. İleri de isterlerse bu süreleri yeniden canlandırabilecekler” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Niğde Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Aykin;
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN