Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abidelerde yaşayacaklar

FETÖ’cü vatan hainlerinin darbe girişimine karşı vücudunu siper eden kahraman şehit ve gazilerin isimleri, anıtlarda yaşayacak. Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki abidede tüm şehitlerin isimleri yer alacak. İstanbul Nakkaştepe’deki Şehitlik Parkı’nda ise 24 saat sala okunacak

Abidelerde yaşayacaklar
Türkiye, vatan hainlerine karşı vücudunu siper edip gazi ve şehit olan kahramanlarını unutmuyor. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan ve yaralanan vatandaşların anısına İstanbul'da ve Ankara'da "15 Temmuz Şehitler Abidesi Anıtı" açılacak.
Ankara'da 15 Temmuz şehitleri anısına yaptırılan Şehitler Abidesi'nde, Rabia vurgusu dikkat çekiyor. Dört yüzeyli bir kuleden oluşan abidenin üzerinde "tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" ifadeleri yer alıyor. Abidenin üst noktasında ay-yıldızı sırtlayan halk, 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı direniş gösteren vatandaşları simgeliyor.
Abidenin yüzey kısımlarında Türk bayrağı, Türkiye haritası, darbecilere karşı duran milleti simgeleyen heykeller ve Cumhurbaşkanlığı forsu yer alıyor.
Anıtın iç kısmında şehitlerin isimleri ve portreleri bulunuyor.
Çelik konstrüksiyon üzerine inşa edilen 31 metre yüksekliğindeki anıt, toplam 2 bin 500 metrekare alana yapıldı.
Anıtın yapımında, 3 bin 400 metrekare Safranbolu mermeri kullanıldı. Anıt çevresinde ziyaretçilerin dinlenebileceği oturma alanları ve dört basamaklı anfi düzeni bulunuyor.
Anıtın gece ışıklandırması, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin aydınlatma kompozisyonunu bozmayacak şekilde yapıldı. Anıt alanında, tüm şehitlerin isimleri ve taş baskı resimleri de yer alacak.

81 İL BU ANITTA YER ALACAK
Anıtta, 15 Temmuz'da 81 ilde meydanlara çıkarak darbe girişimini engellemek için bir araya gelen vatandaşlar, ayyıldız taşıyan 7 insan figürü ile 7 bölgeyi temsil edecek şekilde tasvir edildi. Abidede, 15 Temmuz'dan itibaren iki ay boyunca sokakları, meydanları ve özellikle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni terk etmeyerek milli birlik ve beraberlik duygularını pekiştiren vatandaşların mücadelesini temsilen 81 insan silüeti de yer aldı.


Ankara'da 2 bin 500 metrekare alana yapılan 31 metre yükseklikteki anıtta tüm şehitlerin taş baskı resimleri yer alacak.

HALİSDEMİR HER YERDE
Darbeci tuğgeneral Semih Terzi'yi öldürdükten sonra şehit edilen astsubay Ömer Halisdemir adına dikilen anıtlar neredeyse tüm Türkiye'ye yayıldı. Aradan geçen bir yılda kahraman şehidin heykeli başta memleketi Niğde olmak üzere Mersin'den Balıkesir'e, Zonguldak'tan Kütahya'ya olmak üzere Türkiye'nin dört bir tarafında yerleştirildi. Halisdemir'in memleketi Niğde'de yaptırılan heykel, iki ayda tamamlandı. Boyu 6 metre olan heykelin arkasında yer alan hilalde ise "Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet" yazıyor.


Şehitlik Parkı olarak tanzim edilen 11 dönümlük araziye, her şehidi temsilen selvi ve gül dikildi.

İSTANBUL'DA 'ŞEHİTLİK' MAKAMI
15 Temmuz'da olayların en yoğun yaşandığı bölgelerden biri olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu Yakası çıkışında "şehitlik makamı" inşa edildi. Nakkaştepe tarafından yol açılarak, Şehitlik Parkı olarak tanzim edilen 11 dönümlük araziye, Boğaziçi'ne mahsus ağaçlarla, 250 şehidi temsilen 250 selvi ve 250 gül dikildi. Şehitler için sonsuz bir hayatın tasvir edildiği yapıda, darbe teşebbüsü karşısında ortaya konulan birlik, beraberlik ve kenetlenmeye atıfta bulunuldu. Şehitlik makamının çatısı ise milletin ve devletin bekasını temsil edecek şekilde güçlü, sarsılmaz ve kilitlenmiş şekilde inşa edildi. Kubbenin alanı 130 metrekareyi kaplarken beşgene oturan kubbenin beş köşesinde beş adet kemer bulunuyor. Kubbenin çevrelediği kademeli mekânın merkezinde, canlı olan her şeyin sudan yaratıldığına işaret eden bir havuz da yer alıyor. Ziyaretçiler, bu merkezin etrafındaki kademelerde oturup, gece gündüz her an hafif sesle okunacak salayı dinleyip, şehit isimlerini okuyabilecek. Dileyenler Kuran okuyup, dua edebilecek. Ayrıca, 250 selvinin önüne konulan, şehit isimlerinin yazıldığı künyelerin üzerindeki barkodlardan, şehitlerle ilgili detaylı bilgilere ulaşılabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abidelerde yaşayacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN