Devlet seferber oldu

Giriş Tarihi: 15.7.2017
Devlet seferber oldu

Vatan için canını hiçe sayan kahramanlar hainlerin sıktığı kurşunlarla ağır yaralandı. Darbe girişiminin ardından bir yıl geçti. Ama onların tedavileri hâlâ sürüyor

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Çengelköy'de hainlerin sıktığı kurşun omuriliğine isabet edince yürüyemez hale gelen Mustafa Uygun (43), gazisini unutmayan devletin aldığı 90 bin dolarlık robotla ayağa kalktı. Dünyada sayılı merkezlerde olan Türkiye'de ise ilk kez kullanılan robot, gazinin kendi vücuduna göre özel tasarlanan aparatları, ayakkabıları ve kumandasından oluşuyor. Robotla yeniden yürüyen Uygun "Bu robot bana 'Umut var Mustafa' dedirtti" diye konuştu. Kadıköy'deki Erenköy Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde, bir yıldır tedavi görüyor gazi Mustafa Uygun. Evi hastane oldu. Karnından girip, omuriliğinde parçalanan kurşun yüzünden belden aşağısı felç oldu. Bir ay önce kahraman gazinin yeniden ayağa kalkabilmesi için yeni bir umut doğdu: "Gazilerin tedavisi için her türlü cihazın ödenmesi için" çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile üretimi ABD'de yapılan özel yürüme robotu alındı. Ayakkabılarına kadar özel tasarlanan 90 bin dolar değerindeki robot sayesinde, bir yıldır yatağa mahkum olan kahraman gazi yeniden ayağa kalktı. Uygun, "Robot eğitimim 8 hafta sürecek. Eğitimden sonra evime robotumla döneceğim. Tekerlekli sandalye kullanmasına da gerek kalmayacak" dedi.


Gazi Mehmet Yaman, babasıyla hastanede...


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yaman'ı evinde ziyaret etmişti.


ERDOĞAN'IN ZİYARETİ HAYATA BAĞLADI
'da Şehitler Köprüsü'nde beynine isabet G3 mermisinden sıçrayan şarapnel parçalarıyla ağır yaralanan Mehmet Yaman, sağlık durumu en ağır olan gazilerdendi. Gazinin doktoru Doç. Dr. Tunç Öktenoğlu, "Gözleriyle konuşuyordu. Şimdi ise kısa kelimelerle konuşuyor.
Hastamız ileride yürüyebilir" dedi.
Mehmet Yaman, 78 gün yoğun bakımda kaldı. Konuşamasa bile, ailesinin ona söylediklerini anlamaya ve gözleriyle onlara yanıt vermeye başladı. En çok Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ismi geçtiğinde ya da TV'de gördüğünde heyecanlandığı fark edildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan gazinin Ümraniye'deki evine, Başbakan Binali Yıldırım da gazinin tedavi gördüğü hastaneye gitti. Erdoğan buradan Başbakan Yıldırım'ı telefonundan arayarak, bir sürpriz daha yaptı. Gazinin babası Mustafa Yaman'la görüntülü olarak görüştü. Baba Mustafa Yaman "Oğlum bu sürpriz ziyaretten sonra yaşama daha çok bağlandı" dedi.


Başından vurulan Ali Osmanoğlu üç kez beyin ameliyatı geçirdi. Başının açık kalan üst kısmına kemikten kafatası yapıldı.

KEMİKTEN KAFASI YAPILDI
FETÖ'nün hain darbe girişi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde başından vurulan 48 yaşındaki Ali Osmanoğlu bir yıldır evi hastane olan kahramanlardan... Kafasının üst kısmı hainlerin açtığı ateş sonucu tamamen parçalanan Osmanoğlu'na doktorlar, vücudunun başka bir bölgesinden alınan kemik ile kafatası yapmayı başardı.
Osmanoğlu, belediyede İSPARK görevlisi olarak çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Meydanlara çıkın" çağrısıyla önce Kısıklı'ya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konutunun olduğu yere koştu. Osmanoğlu, "Oğlum ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne gittik. Oradaki tankın üzerine koştuk halkla birlikte, onu püskürtmeyi başardık. Fakat bu sırada başımdan vuruldum. Başımın üst tarafını açılan ateş havaya uçurmuştu. İnsanlar diğer yaralıları hastaneye götürmeye çalışıyorlarmış. Beni 'öldü' diye bırakmışlar. Oğlum, 'Babamı kurtarın' diye bağırmış. 'O öldü. Yine de cesedini buradan uzaklaştıralım' demişler. Öldü diye hastaneye götürülmüşüm" dedi.
Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde üç kez beyin ameliyatı geçiren Osmanoğlu'nun son olarak öze l bir hastanede açık kalan başının üst kısmına kemikten kafatası yapıldı. Kurşunların beynin konuşma merkezini de etkilediğini söyleyen gazi, "Uzun bir süre konuşamadım. Sağ tarafım kolum ve bacağımı hissetmiyorum. Kısmi felç geçirdim. Fizyoterapistler eşliğinde yürümeye çalışıp, egzersizlerimi yapıyorum.
Bir yıl oldu ama ben hala hastanedeyim" diye konuştu.
Osmanoğlu, "Cumhurbaşkanı Erdoğan her zaman yanımızda. Hiç yalnız hissetmedim kendimi. Onun sayesinde evladım, devlet memuru oldu. Ailem kimsesiz kalmadı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet seferber oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN