Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dakika dakika 15 Temmuz darbe girişimi

’nün darbe girişiminin 3. yıldönümü... SABAH; 8 bin 651 askeri personelin katıldığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 35 uçak, 37 helikopter, 74 tank ve 3 geminin kullanıldığı darbe girişimi gecesinde yaşananları derledi

Giriş Tarihi: 15.7.2019
Dakika dakika 15 Temmuz darbe girişimi
21:15
Darbeciler, 3 bine yakın kamera ile İstanbul'un birçok noktasını kayıt altına alan ve anlık olarak MİT'e ileten İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Afet Koordinasyon Merkezi'ne (AKOM) girip, görevlileri etkisiz hale getirdi. Bilgisayarların ve elektronik eşyanın fişlerini çekip kamera ve ekranları devre dışı bırakmaya çalıştı.
22:00
FETÖ darbe girişimi başladı. Genelkurmay'da silah sesleri duyuldu ve bir helikopterden dışarıda bulunanların üzerine ateş açıldı. Genelkurmay Başkanlığı'nı ve TRT Genel Müdürlüğü'nü ele geçirdiler. İstanbul'da Boğaziçi (15 Temmuz Şehitler Köprüsü) ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'ni geçişe kapattılar Dönemin İstanbul Valisi olan Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve dönemin 1. Ordu Komutanı olan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde buluşup darbe girişimini önlemek için çalıştı.
22:10
Olağanüstü durum üzerine Başbakanlık Müsteşarı başkanlığında Çankaya Köşkü'nde koordinasyon merkezi kuruldu.
22:30
İstanbul Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, telsizden polislere seslendi: "Hiçbir şekilde silahımızı teslim etmeyeceğiz, hiçbir şekilde bulunduğumuz yerden ayrılmayacağız."
23:05
Başbakan Binali Yıldırım, aHaber'e telefonla bağlanıp yaşananların darbe girişi olduğunu duyurdu.
23:18
FETÖ mensubu darbecilerin kullandığı F-16'dan Gölbaşı'ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığına atılan bomba 7 kişiyi şehit etti, 5 kişiyi yaraladı.
23:19
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ve Küçükçekmece Başsavcısı Ali Doğan, darbe girişimine karışan askerlerle ilgili soruşturma başlatıp, askerlerin görüldükleri yerde tutuklanacaklarını açıkladı.
23:30
23.30 Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın, darbeci askerler tarafından rehin alındığı bildirildi.
00:00
Kalkışmanın ordu içindeki FETÖ'cü bir gurup asker tarafından yapıldığı açıklandı.
00:01
Ankara Gölbaşı'ndaki Emniyet Özel Harekât Daire Başkanlığı bombalandı. 44 polis şehit oldu, yaralanan 36 kişi yaralandı.

00:09
Ankara Yenimahalle'de bulunan MİT kampüsüne darbeci askerler helikopterlerle ateş açtı. MİT'in çevre güvenliğini sağlayan unsurlarca saldırıya silahla karşılık verildi.
00:13
TRT'yi işgal eden darbeci askerler korsan darbe bildirisi okuttu. Bildirinin okutulmasından bir süre sonra TÜRKSAT TRT'nin yayınını kesti.
00:26
Başkan Recep Tayyip Erdoğan , halkı meydanlara davet ederek, "Milli iradeye yönelik bu ayaklanma hareketine karşı tabii ki hukuk, yasalarımız, anayasamız neyi gerektiriyorsa cevabı alacaklardır" dedi.
00:30
Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talimatı üzerine 81 ilde okunan birlik salaları ile vatandaşlar sokağa çıkarak darbe girişiminde bulunanlara tepki göstermeye başladı.
00:37
Başkan Racep Tayyip Erdoğan, aHaber'e telefonla bağlandı. Erdoğan, "Az önce Binali Bey de söyledi. Biz ölümüne, ölümüne..." dedi.
00:52
aHaber'e bağlanan 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar "Bu hareket TSK'nın desteklemediği, TSK içinde küçük bir grubun hareketi. Valimiz ve Emniyet Müdürümüzle gerekli tedbirleri alıyoruz" dedi.
00:57
Darbeciler, TRT yayınlarını kesen TÜRKSAT'ın Gölbaşı'ndaki tesislerine askeri helikopterlerle saldırdı.
01:01
Ankara Emniyet Müdürlüğü savaş uçağı ve helikopterlerin saldırısına uğradı
01:30
Çankaya Köşkü'ne ateş eden 5 zırhlı araca güvenlik görevlileri silahla karşılık verdi. Halkın da desteği ile darbeciler püskürtüldü. TBMM Başkanı İsmail Kahraman Başbakanlık Koordinasyon Merkezine geldi ve TBMM'nin açık tutulması kararı alındı.
01:39
TBMM Genel Kurul Salonu açıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve milletvekilleri Genel Kurul Salonu'nda yerini aldı
02:00
Darbe girişiminin ardından bazı askerler gözaltına alınmaya başlandı.
02:16
Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli Astsubay Ömer Halisdemir, beraberindeki darbeci askerlerle Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen Tuğgeneral Semih Terzi'yi öldürdü. Halisdemir, Terzi'nin ekibindeki eski binbaşı Fatih Şahin tarafından şehit edildi.
02:21
Tanklar ve zırhlı araçların önüne kesen ve üstlerine çıkan vatandaşlar, Genelkurmay'a girdi. Ancak darbeciler, vatandaşlara ateş açtı. Genelkurmay ile Jandarma Genel Komutanlığı civarında helikopterlerden de halka ateş açıldı. 38 kişi şehit oldu.
02:27
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Muğla'dan İstanbul'a gelmek için Çalışkan'ı arayıp kuleyi darbecilerden almaları talimatını verdi. 5 dakika içinde kule darbecilerden temizlendi.
02:30
Darbeci askerler Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı bombaladı, 17 polis şehit oldu. Bir F-16, darbecilerin elindeki Sikorsky helikopteri düşürdü.
02:35
Darbecilerin elindeki bir F-16 TBMM'ye bomba attı. 15 dakika sonra ise yeni bir bomba atıldı. Bası Meclis görevlileri yaralandı. TRT'yi ele geçirmeye kalkışan 1'i rütbeli 5 asker, vatandaşlar ve polis tarafından etkisiz hale getirildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne girmeye çalışan darbeciler gözaltına alındı.
02:55
Başbakan Binali Yıldırım, "Havadaki jetlerle kurumlarımıza mermi, bomba yağdıranlar adeta bu terör örgütünün elemanı gibidir, devamı gibidir. Asla ve asla böyle bir iş, şanlı Silahlı Kuvvetler bayrağı altında görev yapan hiçbir subayımıza, hiçbir askerimize yakıştırılacak bir iş değildir" dedi.
03:00
TRT yeniden normal yayınına döndü.
03:10
Başbakan Binali Yıldırım, Ankara semalarında, MİT, Meclis, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık gibi kritik bölgeler üzerinde uçuş yapan her türlü askeri helikopter ve uçağın füzeyle indirileceğini açıkladı.
03:15
TÜRKSAT bombalandı. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yeniden çatışma sesleri gelmeye başladı.
03:20
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'a geldi.
04:00
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü general, amiral, subay, astsubay, er ve erbaşlar hakkında gözaltı kararı verdi.
04:07
Başkan Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'la Atatürk Havalimanı'nda basın açıklaması yaparak, "Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir, bir ayaklanma hareketidir. Bedelini de tabii çok ağır ödeyecekler" dedi.
04:42
Başkan Erdoğan'ın, Marmaris'te konakladığı ve gece yarısı ayrıldığı otele helikopterlerden ateş açıldı. Maskeli ve ağır silahlar taşıyan askerler oteli abluka altına aldı. Çıkan çatışmada 5 polis yaralandı. Darbe girişimi başarısız olunca kaçtılar.
05:18
Atatürk Havalimanı'nın kontrolü tamamen sağlandı. Havalimanındaki işleyiş normale döndü ve uçuşlar saat 06.00 itibariyle başladı.
06:00
Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Merkezi'nde 42 kişinin hayatını kaybettiği, bölgede olayların kontrol altına alındı.
06:19
Darbeci pilotların kullandığı F- 16'ların birinden saat 06.19'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınına 2 bomba atıldı 15 kişi şehit edildi, 7 kişi yaralandı.
06:30
Darbe girişiminde bulunan ve TÜRKSAT'ı bombalayan askeri helikopter Gölbaşı'nda düşürüldü. Darbe girişiminde İstanbul Boğaziçi Köprüsü'nü kontrol eden askerler teslim oldu.
06:52
Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanlığı'na vekaleten 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ı atadı.
07:00
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki Jandarma Genel Komutanlığı'nın bulunduğu kavşağa askeri uçaktan bomba atıldı.
07:10
İçişleri Bakanlığı saat 07.10 itibariyle FETÖ mensubu 336 darbeci askerin gözaltına alındığını açıkladı.
08:26
Akıncı Üssü'nde rehin tutulan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akad helikoptere binerek, Çankaya Köşkü'ne hareket etti.
08:36
Jandarma Genel Komutanlığı, emniyet özel harekat polislerince ele geçirildi.
09:32
Darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturmalar kapsamında, FETÖ üyesi bin 374 TSK personeli gözaltına alındı.
09:46
Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Metin İyidil hakkında, vatana ihanet suçundan işlem başlatıldı.
10:07
Genelkurmay Başkanlığı'ndan çıkan 700'e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu.
10:22
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir süre kalıp ayrıldığı Marmaris'teki otele ağır silahlarla helikopterlerden ve karadan ateş açan askerler, darbe girişiminin başarısız olması sonucu bölgeden kaçtı.
10:37
Başbakan Binali Yıldırım, "Genelkurmay Başkanımız Hulusi Akar, sağ salim kurtarıldı ve şu anda Çankaya'da kriz merkezinde görevinin başındadır" açıklamasında bulundu.
10:41
Akıncı'daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda üslenen FETÖ mensupları, darbe girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine üssü terk etmeye başladı.
11:27
Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda bulunan FETÖ terör örgütü mensubu askerler, teslim olmak için müzakere talebinde bulundu.
12:04
Özel Harekat polislerinin operasyon düzenlediği Jandarma Genel Komutanlığı binasında 200 asker gözaltına alındı.
12:57
Başbakan Yıldırım, kalkışmanın bastırıldığını açıkladı.
14:37
HSYK Genel Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gözaltı kararı doğrultusunda 5 HSYK üyesinin üyeliği düşürdü, 2 bin 745 hakimi açığa aldı. FETÖ'cü Danıştay üyeleri gözaltına alındı.
16:08
Başbakan Binali Yıldırım olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerine hitap etti.
20:50
Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üssü'nde yürütülen FETÖ darbesine yönelik operasyonda Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi kurtarıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dakika dakika 15 Temmuz darbe girişimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN