Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Kadınlar Günü Etkinliği

Giriş Tarihi: 8.3.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
’da sivil toplum örgütleri, ’8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ kapsamında etkinlik düzenledi.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Ordu’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinliklerin ilk adresi Atatürk Anıtı oldu. Buradaki programa Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan, Kent Konseyi Başkanı Av. Atilla Tatar, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Av. Hilal Şahin, sivil toplum örgütleri, çok sayıda kadın ve erkek katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü ve Ordu Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ile program başladı. Tüm sivil toplum örgütleri ve kadınlar adına bir basın açıklaması yapan Ordu Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı, Avukat Hilal Şahin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün 149 kadın işçinin 1857 yılında hazin bir şekilde ölümüyle sonuçlanan olayın anma günü olduğunu söyledi.
8 Mart’ın kadınların çığlıklarının duyulmasını istediği bir gün olduğunu dile getiren Şahin, "Kadına karşı her türlü şiddetin kaldırılmasına yönelik çalışmaların haykırıldığı gün bugündür. Hala toplumlarda kadınlar daha az eğitim almakta, daha az ücretle çalıştırılmaktadır. Kadınlar dünya nüfusunun yüzde 50’sini, yeryüzündeki toplam işin 3’te 2’sini oluşturdukları halde, dünya gelirinin yüzde 10’unu almakta ve dünyanın tüm mal varlığını yüzde 1’ine sahip olmaktadır. Birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 8 Mart’ta tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum" dedi.
Konuşmaların ardından kadınlar ellerine aldıkları ’Kadına Şiddete Hayır, Kadına Özgürlük’ şeklinde yazılı pankartlarla Ordu’da yürüyüş gerçekleştirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ordu’da Kadınlar Günü Etkinliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN