Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk-azeri Kardeşliği Nevruz’da Buluştu

Giriş Tarihi: 24.3.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 20:02
Türk-azeri Kardeşliği Nevruz’da Buluştu
Daha önce Gürcistan, Polonya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, İrlanda gibi ülkelerle proje ortaklığı yaparak farklı yurt dışı etkinlikleri ile adından söz ettiren İMKB sosyal Bilimler Lisesi, bu kez ‘Nevruz Bayramı’ nedeniyle Azerbaycan Bakü Turk Anadolu Lisesi’nden gelen 14 öğrenci ve 3 öğretmeni ağırlıyor.
23- 28 Mart 2015 tarihleri arasında Azeri misafirleri ağırlayacak olan Ordu İMKB sosyal Bilimler Lisesi, bu süre içerisinde onlarla ortak Nevruz Bayramı kutlama etkinlikleri yapacak. Okul Müdürü Nuri Bahtiyar, binlerce yıl öncesine dayanan ‘Nevruz Bayramı’ geleneğini daha kalıcı hale getirmek için okullarına bu yıl kardeş ülke Azerbaycan’dan konuklar davet ettiklerini ve her yıl bunu gelenek haline getirmek istediklerini söyledi.
“İKİ DEVLET BİR MİLLET”
Okul Proje Koordinatörü Halis Gözpınar da “İki devlet, bir millet “ olan Azerbaycan ve Türkiye’nin dostluğunu pekiştirmek ve gençlerinin bu olguyla hareket etmelerini sağlamak için her fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini, gerçekleştirilen bu etkinliklerin iki ülke insanı açısından önem arz ettiğini belirtti.
Azerbaycan Türk Anadolu Lisesi öğretmeni Ömer Durak ise, bu çalışma kardeş ülke Türkiye ile bir bağ kurduklarını belirterek, “Türk dünyasında Nevruz bir bayram havasında kutlanır. Bu bayramı kutlamak için Ordu Sosyal Bilimler Lisesinde üst düzeyde ağırlandık” dedi.
Ordu Sosyal Bilimler Lisesinde Türk ve Azeri öğrenci ve öğretmenlerin katıldığı etkinlikler çerçevesinde Nevruz ateşi yakıldı. Adeta bir bayram havasında gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında geleneksel Ebru sanatı gösterileri, şiirler, paneller, örnek tarih
dersleri, çevre gezileri, aile ziyaretleri, eğitimsel aktiviteler, satranç turnuvaları, doğa gezileri gerçekleştirilecek. Azerbaycan Türk Anadolu Lisesi öğrencileri Ordu’dan 28 Mart 2015 tarihinde ayrılacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk-azeri Kardeşliği Nevruz’da Buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN