Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Terazilere Denetim

Giriş Tarihi: 2.4.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Ordu’da Terazilere Denetim
Altın Belediye Başkanı Engin Tekintaş ticari amaçla kullanılan ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin iki yılda bir yaptırılmasının zorunlu olduğunu belirterek, esnafların Ölçüler ve Ayarlar Memurluğu’nda ölçü aletlerini mühürletmeleri tavsiyesinde bulundu.
3516 Sayılı "Ölçüler ve Ayar Kanunu" nun 9. maddesinde, Ticari Amaçla Kullanılan, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin iki yılda bir yaptırılmasının zorunlu olduğunu belirten Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, esnafların 2 ton’a kadar olan ölçü ve ölçü aletlerinin bakımı(mühürletme) yaptırılarak bin 672 lira olan cezai işlem ile karşı karşıya kalmamaları konusunda uyarılarda bulundu.
"ŞARTLARA UYANLARA ’UYGUNLUK’ RAPORU VERİLECEK"
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Engin Tekintaş, "1 Nisan itibari ile başladığımız ölçü ayar teraziler, ibreliler, özellikle tezgahlarda, marketlerde kullanılanların kontrol dönemi başladı. Altınordu Belediyesi ekiplerimiz bu çalışmalara başladılar. Cumartesi pazarında Ölçüler ve Ayarlar Memurluğu’nda bulunan ekiplerimiz bu işlemi gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar yıl sonuna kadar devam edecek. Şartlar uygun olanlara ekiplerimiz uygunluk raporu veriyor. Şartları uygun olmayanlar uygun hale getirilmesi için onarıma tabi tutuluyor. Onarımdan sonra tekrar incelenerek mühürleniyor ve 2 yıl boyunca başka bir işleme tabi tutulmuyor. Eksik tartısı olan, düzeltilemeyen tartılara el konuluyor. Bunların haricinde hileli hale getirilmiş olan tartılar ve terazilere el konularak yasal olan bin 672 TL’lik cezai işleme uygulanıyor. Esnaflarımızın herhangi bir cezai işleme uğramamaları için mutlak suretle bu denetimleri yaptırmaları gerekmektedir" dedi.
Altınordu Belediye havzasında yer alan diğer ilçelerde de bu tür uygulamalara dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Tekintaş, "Perşembe, Ulubey, Gülyalı, Kabadüz, Gölköy, Gürgentepe ve Mesudiye’de bize bağlı olan grup olarak çalışan ilçelerdeki vatandaşlarımızın da bunu bilmesi gerekmektedir. Bu konuda eline tebligat ulaşan esnaflarımızın süresi içerisinde kontrollerini Cumartesi pazarında bulunan Ölçüler ve Ayarlar Memurluğu’nda yaptırmaları gerekmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ordu’da Terazilere Denetim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN