Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ODÜ’de Fareler Üzerinde Deney Çalışmaları

Giriş Tarihi: 1.7.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 17:50
ODÜ’de Fareler Üzerinde Deney Çalışmaları
Üniversitesindeki araştırmacıların bilimsel çalışmalarına önemli ölçüde yardımcı olacak Deney Hayvanları Laboratuvarı’nda hayvanlar üzerinde ilk deneyler yapılmaya başlandı.
Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan tarafından teklif edilen ve ODÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenerek açılan Deney Hayvanları Laboratuvarı’nda ODÜ Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu tarafından Doç. Dr. Soner Çankaya’nın başkanlığında 80 saatlik bir eğitim süreci geçiren araştırmacılar Ordu Üniversitesi’nin bilimsel gelişimine katkı sağlamaya başladılar.
İNSÜLİN DİRENCİ SENDROMUNA ÇARE ARANIYOR
Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tülin Bayrak, Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencileri Eczacı B. Sertaç Ayhan ve Biyolog Kevser Günkur ile birlikte deney hayvanlarında insülin direnci modeli oluşturma çalışmalarını yürüttüklerini belirtti.
Doç. Dr. Bayrak, "Günümüzde daha çok masa başında çalışan, sigara içen, stresi artmış ve hazır rafine gıdalarla beslenen hasta profili sayısı artmaktadır. Bu çevresel faktörlerin genetik yatkınlığı tetiklemesi ile özellikle son yıllarda ülkemizde insülin direnci sendromunda, diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların ortaya çıkmasında çok hızlı bir artış görülmektedir. İnsan yaşamını ciddi olarak tehdit etmekte olan insülin direnci sendromun moleküler mekanizmasını aydınlatmaya yönelik olarak dünya genelinde geniş çapta araştırmalar yapılmakta ve bu amaçla deneysel hayvan modelleri sıklıkla kullanılmaktadır. Biz de Deney Hayvanları Laboratuvarımızda farelerde insülin direnci sendromunu geliştirmeyi ve bu sendroma neden olan moleküler mekanizmaları ve tedavi yaklaşımlarını araştırmayı hedefliyoruz" dedi.
KARACİĞER YAĞLANMASINI ENGELLEME DENEYİ
Ordu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi B. Sertaç Ayhan ise Prof. Dr. Tevfik Noyan’ın proje yürütücülüğünü üstlendiği ve kendi tez konusu olan ‘Nonalkolik yağlı karaciğerde sıcak iskemi-reperfüzyon hasarına karşı trimetazidinin koruyucu etkisi’ üzerine araştırmasını Deney Hayvanları Laboratuvarı’ndaki fareler üzerinde gerçekleştiriyor.
Yüksek Lisans Öğrencisi Ayhan, çalışması hakkında şu bilgiyi verdi: "Nonalkolik yağlı karaciğer modelini oluşturmak için fareler düzenli olarak çeşitli yüksek yağlı diyetlerle beslendirilmektedir. Daha sonra farelerden alınan kan örneklerinde biyokimyasal parametrelere bakılıyor, ayrıca alınan karaciğer örnekleri de patolojik açıdan yağlanmanın olup olmadığı kontrol edilip en uygun olan modeli anabilim dalımızca optimize etmeyi planlıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ODÜ’de Fareler Üzerinde Deney Çalışmaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN