Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TZOB Fındık Rekoltesini 16 Temmuz’da Açıklayacak

Giriş Tarihi: 6.7.2015 15:29 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
TZOB Fındık Rekoltesini 16 Temmuz’da Açıklayacak
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Aslan Soydan, oluşturdukları tahmini rekolte komisyonunun çalışmalarını bir hafta içerisinde bitireceğini ve elde ettikleri sonucu 16 Temmuz tarihinde kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.
Son dönemde rekolte polemiği yaşandığını, özellikle ziraat odalarının rekolte tahmini yapmasının eleştirildiğini belirten Soydan, “Rekolte çalışmaları başlamadan önce tek bir kurum çatısı altında bütün kurumların birleşerek rekolte çalışmaları yapılmasını istemiştik. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından bir komisyon oluşturulmasından yanaydık ama oluşmadı. Biz kimsenin rekolte açıklamasına tepki göstermiyoruz. Her kurum kendi çalışmasını paylaşabilir. Biz de ziraat odaları olarak bir komisyon oluşturduk. Geçtiğimiz hafta Artvin’in Borçka ilçesinden çalışmalar başladı. Doğu Karadeniz’i bugün itibariyle de bitirdiler. Batı Karadeniz’de çalışmalara başlayacaklar. Temmuz ayının 15-16’sı gibi yaptığımız rekolte çalışmalarını kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.
Geçen yıl 371 bin ton rekolte tahmini yaptıklarını hatırlatan Soydan, “Ziraat odaları sahada çalışsın, bahçelerde olsun diye bizleri eleştiriyorlar. ‘Ziraat odası bahçede çalışsın, rekolteyle ne işi var’ diyorlar. Biz sahada da varız. Ordu’da 80’in üzerinde tarım danışmanı olarak çalışan ziraat mühendislerimiz var. Bunlar çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre sürekli bahçelerde çalışıyor. Biz üreticinin hak ve menfaatini en iyi şekilde korumak zorundayız. Rekolte çalışmaları da bizim faaliyetlerimiz arasındadır. Rekoltenin bilimsel şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TZOB Fındık Rekoltesini 16 Temmuz’da Açıklayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN