Kara: "En Büyük Kentsel Dönüşümü Yaşıyor"

Giriş Tarihi: 10.3.2015 12:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Kara: En Büyük Kentsel Dönüşümü Osmaniye Yaşıyor
Belediye Başkanı Kadir Kara, kentsel dönüşüm konusunda, yerel yönetimlerin de etkin bir şekilde devrede olması olması gerektiğini söyledi.
2872 Sayılı Çevre Kanunu ve 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun uygulamaları ile ilgili bilgilendirme toplantısı Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda yapıldı.
Toplantının açış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdulvahap Güven, katılımcılara her iki kanun hakkında detaylı bilgi verileceğini ifade ederek “Bakanlığımızın ulaşmak istediği hedef olan yaşanabilir ve marka şehirler sloganına uygun olarak Osmaniye’nin yaşanabilir ve marka şehirlerden biri olmasını temenni ediyorum” dedi.
Belediye Başkanı Kadir Kara ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın özellikle afet riski altında bulunan şehirlerin çarpık kentleşme ve düzensiz yapılaşmadan kurtulabilmesi için ciddi bir takım uygulamaları devreye soktuğunu ifade ederek, “Kentsel dönüşüm konusunda, sadece Bakanlığın değil, yerel yönetimlerin de etkin bir şekilde devrede olması, yetkilendirilmesi lazım. Türkiye’deki en büyük kentsel dönüşümü Osmaniye merkez yaşıyor. Nüfus yoğunluğuna, yapı stokuna, şehirleşmesine, ilçeden ile dönüşmesine ve kurulmuş olduğu hektarsal alan oranlarına baktığımız zaman Türkiye’deki en büyük kentsel dönüşümü ilimizin yaşadığını söyleyebiliriz. Osmaniye’nin buna iki sebepten ötürü çok ihtiyacı var; birincisi ilimizde eski yapı stoku çok fazla bunun yanı sıra Afet Bölgelerine yapılacak yapılar hakkında yönetmelik öncesinde yapılan binalar da var. Bu binalar, çok katlı binalar. Bu nedenle Osmaniye’nin ciddi anlamda kentsel dönüşüme ihtiyacı var” diye konuştu.
Vali Kerem Al ise yaptığı konuşmada, deprem kuşağındaki ülkemizin geçmiş yıllarda depremler nedeniyle çok sayıda kayıp verdiğini belirterek, “Ülkemizin deprem kuşağında olması bir kader. Bunu değiştiremeyiz. Ancak depreme karşı iyi hazırlanarak, depremlerden göreceğimiz zararı önleyebiliriz” diye konuştu.
Toplantının devamında Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Şube Müdürü Yakup Kozak Çevre Mevzuatı, Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği, ÇED Yönetmeliği, ilimizde çevre ile ilgili şikayetlerin değerlendirilmesi, hava kalitesinin izlenmesi ve atık yönetimi ile ilgili bilgi verdi.
İnşaat Mühendisi Serdar Bayrakçı ise 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun uygulamaları hakkında katılımcıları bilgilendirerek, kentsel dönüşüm çalışmalarını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara: "En Büyük Kentsel Dönüşümü Osmaniye Yaşıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN