Toyota, Türkiye fabrikasını tanıttı

Toyota Sanayi Türkiye A.Ş. üretimde 20. yılını kutladı. Kutlama için Sakarya'ya gelen Toyota Motor Avrupa Başkan ve Ceo'su Didier Leroy, Toyota Türkiye fabrikasını ana ihraç merkezi yapmak istediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 16.10.2014 12:04
Toyota, Türkiye fabrikasını tanıttı
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş üretimde 20. yıla ulaşmasının coşkusunu bugün yaptığı törende 3 bin 500 çalışanıyla birlikte kutladı. Türkiye'nin ihracat liderleri arasında yer alan Toyota Otomotiv Sanayi, halen Corolla ve Verso modellerini üretiyor. 2014 yılı sonunda 135 bin otomobil üretmeyi ve bunun yüzde 85'ini ihraç etmeyi planlayan Toyota Otomotiv Sanayi, yıl sonunda iki milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmayı planlıyor. 1994 yılından bu yana Sakarya'daki tesisinde üretim ve ihracat faaliyetlerini yürüten Toyota Otomotiv Sanayi, yakın gelecekteki üretim ve yatırım artışı için hazırlıklarını sürdürüyor. 20. yıla özel yapılan kutlamalar kapsamında fabrikanın çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgilendirme toplantısında konuşan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Ceo'su Orhan Özer, "Tesisimiz, başarılı performansı sayesinde üretim ve yatırım artışına layık görüldü. Tüm ekip arkadaşlarım, her bir çalışanımız bugünkü başarımızda pay sahibidir. Her zaman uyumlu işbirliği içinde olduğumuz ve katkılarını bundan sonra da sürdüreceklerinden emin olduğum yan sanayimize de çok güveniyoruz. Destekleri için tüm iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

20. üretim yılı için gerçekleştirilen kutlamalara katılmak üzere Sakarya'ya gelen Toyota Motor Avrupa Başkan ve Ceo'su Didier Leroy, "En büyük gücümüz ürün kalitesi. Japonya'da neyse Türkiye'de de onu görüyor ve gurur duyuyoruz. Türk ekonomisinin gücüne güveniyoruz. Türkiye fabrikamızdaki üretimi artırmayı hedefliyoruz. Mevcut modelin Türkiye'de üretilmesi de olabilir, yeni model de düşünülebilir. Türkiye'yi ana ihraç merkezi yapmak, dünya çapında desteklemek istiyoruz" diye konuştu.

Toyota Türkiye Fabrikası'nda üretilen Verso ve Corolla modellerinin yanında bir üçüncü model üretimi yapılıp yapılmayacağı konusunda konuşan Leroy, şunları söyledi: "Mevcut bir modeli burada üretiriz, belki yeni bir model üretiriz. Türkiye çok geniş bir bölgeye ihracat yapabilir lokasyonda. Yeni bir model burada üretebilecek seviyede ama kararı aldığımızda, karar netleşince paylaşacağız. Ya mevcut aracın hacmini artırırız ya da yeni bir model üretiriz. Üçüncü model için atılmış herhangi bir adım yok. Bunun için çok ciddi kararlar vermemiz gerekiyor.

Leroy, Hibrit otomobil konusunda ise Türkiye'de de bu araçlara talep artması halinde burada da üretimi düşünebileceklerini vurguladı. Toplantının ardından Toyota Türkiye fabrikası basın mensuplarına tanıtıldı.

Bugüne kadar yapılan toplam yatırımın 1.9 milyar dolara ulaştığı Toyota Otomotiv Sanayi, 2002 yılında ihracata başladı ve kümülatif ihracat tutarı 20 milyar doları geçti. Eylül 1994 den bu yana üretilen 1.5 milyon otomobil modelleri şunlar: Corolla (Corolla Wagon dahil olmak üzere yedinci, sekizinci, dokuzuncu ve halen onbirinci nesil), Auris (2007-2012 döneminde üretildi), Verso (2004 yılında başladı, 2009 yılından bu yana mevcut model). (İHA)

Daha fazla otomobil haberi için www.otohaber.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toyota, Türkiye fabrikasını tanıttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN