Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış lastiği fren mesafesini kısaltıyor

Hava sıcaklığının 7 derecenin altında olduğu ıslak bir zeminde, 80 km/s hızla ilerleyen bir otomobil, tamamen durabilmek için yaz lastiğiyle 40 metreye ihtiyaç duyar. Kış lastiği ise aynı koşullardaki zeminde 34 metrede tamamen durabilir

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Kış lastiği fren mesafesini kısaltıyor
Kış aylarında karlı ve buzlu zemin nedeniyle birçok kaza meydana geliyor. TÜİK verilerine göre her yıl 16 bin trafik kazası yaşanıyor. Trafik kazalarının +7 derecenin altındaki hava koşullarında özellikle karlı ve buzlu zeminde meydana gelmesi, yaya ve yol güvenliği açısından kış lastiğini ön plana çıkarıyor. +7 derecenin altındaki hava koşullarında kış lastiği kullanımı yol ve can güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Kış lastikleri, fren ve yol tutuş performanslarında yaz lastiklerinden farklı içeriklere sahip oldukları için kış aylarında en iyi performansı sunuyorlar. Kış lastikleri özel karışımı sayesinde 7 derecenin altındaki kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur ve sürüş emniyeti sağlar. İçeriğindeki yüksek silika oranıyla ıslak zeminde sürüş emniyetini artırıyor. Karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde yaz lastiklerine göre çekiş gücünde yüzde 25'e varan avantaj sunar. Hava sıcaklığının 7 derecenin altında olduğu ıslak bir zeminde, 80 km/s hızla ilerleyen bir otomobil, tamamen durabilmek için yaz lastiğiyle 40 metreye ihtiyaç duyar. Oysa kış lastiği, aynı koşullardaki zeminde 34 metrede tamamen durabilir. Aradaki 6 metrelik fark, bir tehlike anında ciddi bir önem taşır. Zemin şartları ağırlaştığında, kış lastiklerinin etkisi daha da artar. Karlı zeminde 50 km/s'yle ilerleyen yaz lastikli bir araç ancak 63 metrede durabilirken, aynı özelliklerdeki kış lastikli araç tam 31 metre önce durabiliyor.

KAPIDA LASTİK DEĞİŞİMİ YAPIYOR
İnternet üzerinden lastik satış ve bakım hizmeti veren www.lastik.com. tr uygulaması ile, lastik satış noktalarına gitmek istemeyen, iş yoğunluğundan zaman ayıramayan ya da lastik değişimleri ve bakımları için kapıda hizmet almak isteyen kişilere adreste lastik değişimi ve bakımı hizmeti veriliyor. www.lastik.com. tr üzerinden sunulan bu hizmetten faydalanan müşteriler; gün, saat ve lokasyon belirterek istedikleri lastikleri alabilme ve hizmet aldıkları noktada ödeme yapabilme konforuna sahip oluyor. Araçlarının lastik ebadını bilmeyen kullanıcılar ise, araç marka ve model bilgilerini vererek 0212 444 65 00 numaralı çağrı merkezinden bilgili alabiliyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış lastiği fren mesafesini kısaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN