>

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denizde dünyanın en hızlıları

Kimi çok katlı bir apartman yüksekliğinde, kiminin füze savunma sistemi, kiminin denizaltısı, helikopteri var. Denizlerin yüzen saraylarının tek ortak noktaları ise hızları. Denizdeki en hızlıları yatları sizin için araştırdık.

Giriş Tarihi: 25.3.2015
Denizde dünyanın en hızlıları
Hız tutkunu İspanyol Kralı için üretildi
Fortuna, hız tutkusuyla tanınan İspanya Kralı Juan Carlos için özel olarak üretilmiş bir yat. Üretici firma Izar'ın sahibi Javier Arce, 2000 yılında 68 deniz mili hıza ulaşarak o dönemde dünyanın en hızlı özel yatı ünvanını ele geçiren Fortuna'yı 'Denizin Formula 1 Prototipi' olarak tanımlıyor. Fortuna'nın üç Rolls Royce gaz türbini ve iki dizel MAN motoru bulunuyor.

70 deniz mili hıza ulaşıyor
Wolrd is not Enough, Amerikalı iş adamları John Staluppi ve John Rosaati tarafından, dünyanın en güzel ve en hızlı yatlarını üretmek amacıyla, 1998 yılında kurulan Millenium Super Yachts'ın ürettiği en önemli özel yat. Kapalı alanlarını Evan K. Marshall'ın tasarladığı, ünlü gemi mimarı Frank Mulder imzası taşıyan 10 yolcu kapasiteli Wolrd is not Enough, 70 deniz mili hıza ulaşabilen ilk ve tek yat olma özelliğine sahip. İki Paxman dizel motoru ve iki gaz türbini bulunan özel yat, tam 20 bin 600 beygir gücünde.

Ferrari fabrikasında test edildi
118 WallyPower'ın şık tasarımı, Göteborg'taki SSPA tesisinde tabi tutulduğu su tankı ve Maranello'daki Ferrari tesindeki rüzgar tüneli testlerinin de içinde bulunduğu kapsamlı bir Ar- Ge programının sonucunda ortaya çıktı. Herbiri Rolls-Royce Kamewa jet motoruna sahip üç Vericor TF50 gaz türbini bulunan yat 16 bin 800 beygir gücünde ve yüksek ısılara dayanıklı ve hafif titanyumdan üretilmiş egzos sistemiyle dikkat çekiyor.

Alamshar'ın üç jet motoru var
Üretimi boyunca detayları sır gibi saklanan Alamshar, ileri teknoloji benzin türnilerine sahip. Şu ana kadar başka hiçbir yatta kullanılmayan eşsiz bir itme gücü sistemine sahip olan Alamshar, 65 deniz mili maksimum hıza ulaşabiliyor. Altı gaz türbini, üç jet motoru ile tüm zamanların en yüksek donanımına sahip süper yatlarından biri. Bir çok deneme yolculuğuna çıkan, sayısız teste tabi tutulan Alamshar, hala yüzünü çok fazla gösteren bir yat değil.

Efsane yarışçı tarafından üretildi
Gentry Eagle, hemen her sürat rekorunu kıran, birçok rekoru hala elinde bulunduran efsane yarışçı Tom Gentry tarafından inşa edildi. Sürat motoru yarışlarının en önemli etkinliği olarak değerlendirilen Atlantik'in en hızlı parkuru Blue Riband'ı kazanma arzusu ona, 34.1 metre uzunluğundaki, 11,500 beygir gücündeki Gentry Eagle'ı tasarlamak ve üretmek için gereken motivasyonu sağladı. Gentry ve oğlu Norman Gentry'nin de aralarında bulunduğu 5 kişilik ekibi, 1989 yılında parkuru 62 saat ve 7 dakikalık zamanla tamamlayarak Richard Branson'a ait olan rekoru kırmayı başardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizde dünyanın en hızlıları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN