Elektrik üreten lastik devrim yapacak

Cenevre Otomobil Fuarı, sadece otomobil değil lastik markalarının da gövde gösterisine dönüştü. Michelin, kış sertifikalı ilk yaz lastiğini, Goodyear ise elektrik üreten konsept lastiğini tanıttı

Giriş Tarihi: 25.3.2015
Elektrik üreten lastik devrim yapacak
Bu yıl 85'incisi düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı, lastik markalarının da gövde gösterisine dönüştü. Lastik firmaları en yeni inovatif ürünlerini ilk kez Cenevre'de sergiledi. Ar&Ge çalışmalarıyla öne çıkan Michelin, sektörde çığır açacak bir yenilik geliştirdi. Sürücülerin hava şartları değişimlerine aldırmadan yıl boyunca lastiklerini kullanabilmesi için teknolojiler geliştiren Michelin, kış sertifikalı ilk yaz lastiği yeni CrossClimate'i kullanıcılarıyla buluşturacak. Michelin, CrossClimate teknolojisi ile sürücülere hem dört mevsim güvenlik hem de hareket kabiliyeti sunuyor. Michelin mühendisleri tarafından 36 ay gibi kısa bir sürede geliştirilen ve mayısdan itibaren yollarda olacak CrossClimate, hem yaz hem de kış lastiklerinin üstün yanlarını tek bir lastikte birleştirerek sürücülere alışılmışın dışında bir deneyim sunuyor. Oldukça esnek dış lastikleri sayesinde kuru, ıslak, karlı zemin fark etmeksizin koşullar ne olursa olsun zemindeki en ufak pürüze bile tutan CrossClimate, yüksek bir yol tutuş kabiliyetine sahiptir. Lastik karışımına eklenen yeni nesil silikon ile ısı oluşumunu azaltılan Michelin CrossClimate, yakıt verimliliğini de artırır.

OTONOM ARAÇLAR İÇİN

Goodyear'da Cenevre'de iki konsept lastiğini sergiledi. Geleceğin lastik teknolojisine sahip konsept lastiklerinden ilki, termoelektrik ve piezoelektrik materyallerinin aksiyona geçmesiyle elektrik üretiyor. Termoelektrik ve Piezoelektrik materyallerinin, lastiğin içindeki ısı ve lastik yuvarlanırken yaptığı esneme sayesinde oluşan enerjiyi dönüştürerek elektrik üreten konsept lastik BH03 koduyla anılıyor. Diğer lastik ise yol koşullarına göre şişerek veya inerek sürücüler için geliştirilmiş performans ve çok yönlülük sunuyor. Lastiğin bir kavise girmeden önce şeklini "hazırlamasına" izin veren ve geleceğin otonom araçlarında kullanılabilecek teknolojiyle üretilen bu konsept lastik, Goodyear'ın yenilikçi bakış açısıyla geleceğe nasıl yön verdiğinin bir örneği olarak öne çıkıyor. Lastikte, havayı ana hava odasından üç ayrı hava odacığına hareket ettiren bir iç pompa bulunuyor. Birden fazla hava odasının bulunması, bir odanın patlaması durumunda bile sürücüye yolculuğuna devam etmesi imkanını verecek şekilde, daha fazla hareket kabiliyeti sağlıyor. Lastiğin geliştirilmesinde kullanılan bu materyaller, lastiğin elektrik üretme yeneteniğinin yanısıra, yuvarlanma direncini de optimize ediyor.

SÜRÜCÜLERİN % 65'İ KIŞ LASTİĞİ KULLANMIYOR
Araştırmalar, yağmur, kar, sıcaklık düşüşleri gibi beklenmedik hava değişimleri karşısında Avrupa'daki sürücülerin yüzde 65'inin tüm yıl boyunca yaz lastiği kullandığını ortaya koyuyor. 10 şoförden 4'ü mevsimsel lastik değişimini bir kısıtlama olarak görüyor ve bu lastik değişim işlemini son dakikaya kadar erteliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrik üreten lastik devrim yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN