Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karada dünyanın en hızlıları

Dünyanın en hızlı hayvanının Çita, dünyanın en hızlı koşucusunun ise Usain Bolt olduğunu biliyor musunuz? Peki insan yapımı en hızlı motorlu taşıtlar hangisi? Karadaki en hızlıları sizin için araştırdık

Giriş Tarihi: 25.3.2015
Karada dünyanın en hızlıları
Bolt dünyanın en hızlı koşucusu
Jamaikalı atlet Usain Bolt, dünyanın en hızlı atleti. Bolt'un ölçülebilen maksimim hızı 44.72 km/s. Yani Bolt, saniyede 12.42 metre ilerliyor. Ancak, Bolt bu hızını 20 metreye kadar olan bölümde koruyabiliyor. Ardından yavaşlamak zorunda kalıyor. Bu yüzden Bolt'un ortalama hızı 38.18 km/s. Zaten bu hız ona hem dünya hem de olimpiyat rekorları kırdırdı. Bolt, 100 metreyi 9.58 saniyede, 200 metreyi ise 19.19 saniyede koşabiliyor.

435 km/s ile dünya rekorunu kırdı
Dünyanın en hızlı otomobili ise Hennessey Venom GT. Saatte 435 km/s hızına ulaşabilen Venom GT, Henessey Venom'un 1244 beygir gücündeki 7 litrelik V8 motora sahip. Venom GT, bu unvanı Florida'da Cape Canaveral'daki Kennedy Uzay Üssü'nde yapılan test sürüşünde kazandı.

Bugatti Veyron asfaltı ağlatıyor
Hennessey Venom GT'den önce dünyanın en hızlı otomobili Bugatti Veyron'du. Maksimum hızı 431 km/s olan Veyron, 0'dan 100 km/s 2.5 saniyede ulaşıyordu. Veyron'un 8 litrelik W16 motoru 1200 bg güç üretiyor. Adeta asfaltı ağlatan Veyron, bu performansını hafif gövdesi ve kaputunun altındaki güçlü motoruna borçlu.

Saatte 416 km hız yapıyor
Demiryollarının en hızlısı Çin'de… Çin'in Şanghay şehrini, Hangzhou'ya bağlayan hızlı tren, 416.6 km/s hız yaparak, dünya rekoru kırdı. Normalde ortalama 350 km/s hızla gidecek olan hızlı tren, daha önce 78 dakika şüren Şanghay-Hangzhou hattını 45 dakikaya indirdi.

Çita, hayvanlar aleminin en hızlısı
Dünyadaki en hızlı koşucusu ise hayvanlar dünyasından. Kedi familyasından olan Çita, 0'dan 100 km/s'ye 3.1 saniyede çıkabiliyor. Saniyede 28.6 metre maksimum hızla koşabiliyor. Bu hızını 12 saniye yani yaklaşık 350 metre koruyabiliyor. Bu koşu sırasında vücut sıcaklığı 46 derecinin üzerine çıktığı ve vücudu zarar gördüğü için hızını uzun süre koruyamaz. Çita en hızlı olma özelliğini diğer hayvanlara göre daha geniş ve güçlü kalbi ile güçlü kaslara sahip bacakları sayesinde elinde tutuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karada dünyanın en hızlıları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN