Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 bin elektrikli araç yollarda olacak

Giriş Tarihi: 16.4.2015 11:42 Güncelleme Tarihi: 16.4.2015 11:42
30 bin elektrikli araç yollarda olacak

2015 yılına kadar 30 bine yakın elektrikli aracın Türkiye yollarında olmasının planlanmasının yanı sıra 2020 yılında da otomobil satışlarının %10'nun elektrikli araçlardan oluşacağı belirtiliyor.

Otomotiv sektörü, özellikle trafikteki araçlar nedeniyle her geçen gün daha çok gündeme gelen hava kirliliğine karşı elektrikli araç yatırımlarına yöneliyor. Çevreci özellikleri sayesinde doğayı koruyan bu araçların bir kaç yıl içerisinde daha fazla yaygınlaşmasını hedefleyen firmalar, yeni nesil konut projeleriylede geleceğe yatırım yapmaya başladılar. Fakat kullanıcının aklını kurcalayan tek soru ise şarz sorunu. Yeni nesil konut projeleri sayesinde çözüme kavuşturulacağı düşünülen bu konun kapalı otapark şarz üniteleriyle giderileceği düşünülüyor.

Buna ilk örnek de MFZ Gurup tarafından Ankara Çayyolu'nun Beytepe ile birleştiği lokasyonda inşa edilen Allora Beytepe kapalı otopark projesi. İçinde elektrikli araçlar için düzenlenen kapalı otoparkında bulunduğu binada şarz üniteleri sayesinde elektirikle çalışan araçlar bu hizmetten yararlanabilecekler.

Proje ortaklarından Muhanver Gözüm, " Biz modern mimarisi ve çevre düzenlemesinin yanı sıra farklı bir konfor anlayışınıda getirdiğimiz Allora Beytepe projemizin kapalı otoparkında, geleceği yakalayarak şarz ünitelerine de yer verdik. Yeni inşa edilen tüm projelerde de elektrikli araç şarz ünitelerinin bulunması gerektiğini düşünüyorum. Bu araçların yaygınlaşması konut alıcısı tarafından da ünitelere talebi artıracak" dedi.

Ünitelerin sonradan montajı zor olacağı için inşaat aşamasında alt yapının planlanması gerektiğini de altını çizen Gözüm, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çevreyi koruma adına önemli çalışmalara imza attıklarını, Allora Beytepe'nin de konforlu ve rahat bir yaşam sunmasının yanında çevreye saygılı, doğayla iç içe bir proje olarak kurguladıklarına dikkat çekiyor.

İnşaatına başlanan Allora Beytepe projesinde, 28 ve 35 katlı iki kule ile konut bloklarından bağımsız her biri 3'er katlı 13 dükkan yer alıyor. Farklı 114 dairenin bulunduğu kulelerdeki dairelerin en küçüğü 150 metrekareden başlıyor. Standart ve dubleks tipleri ile farklı seçeneklerinde sunulduğu projenin konut sahiplerine teslim tarihi ise 2016 olarak belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 bin elektrikli araç yollarda olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN