Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toyota daha 'duyarlı' oto üretecek!

Google'ın üzerinde çalıştığı ve denemelerine başladığı söylenen "robotik" yani kendi kendisine gidebilen otomobilinin "akıllı" olacağı kabul ediliyor.

Giriş Tarihi: 8.9.2015 10:12
Toyota daha 'duyarlı' oto üretecek!
Ancak sanıldığı gibi hiç de "zeki" olmadığı yani farklı durumlara göre "kendi kendine karar verme" yetisinin olmadığı yorumları yapılıyordu.
Bu tip araçların "akıllı" olduğunu, ancak sadece elektronik beyinlerine yüklenen çeşitli senaryolar ve komutlara göre hareket ettiğini, ancak "düşünemediğini" savunan Toyota, bu amaçla "düşünebilecek" hatta "duyarlı" da davranabilecek otomobiller geliştirmek üzere araştırmalar yapmaya karar verdi.

İLETİŞİMDE OLACAK

Stanford Üniversitesi'nin de aralarında bulunduğu bazı gruplarla çalışma ve araştırmalar başlatma kararı alan Toyota, ilk etapta 5 yıl sürecek program için 50 milyon dolar koyacağını açıkladı.

Söz konusu platformda araştırmacılar, yapay-zekalı düşünebilen sistemler üzerinde çalışıp, bu sistemlerin yeni nesil "kendi kendine gidebilen" araçlara nasıl uygulanabileceğini araştıracak.

Toyota'nın da içinde bulunduğu araştırmalarda, araçların değişik ortamlarda nesneleri tanıma kabiliyetleri geliştirilecek, karar verme yeteneği kazandırılacak, diğer araçlar ve insanlarla iletişim kurabilecek beceriye sahip olması sağlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toyota daha 'duyarlı' oto üretecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN