Türkiye'nin en iyi haber sitesi

X, BMW için adeta bağımsız bir marka oluyor

BMW ilk X modeli olan X5'i 16 yıl önce, 1999 yılında satışa sunduğunda kim derdi ki BMW bugün olduğu gibi X logolu 5 farklı SUV'a sahip olacak?

Giriş Tarihi: 15.9.2015 09:38
X, BMW için adeta bağımsız bir marka oluyor
5 SUV'un bile fazla olduğunu düşünenler olabilir ama BMW gaz kesmeye niyetli değil ve ana SUV modellerinin gölgelerini niş SUV modelleriyle doldurmak için hazırlanıyor. Almanlar bu doğrultuda ilk olarak geçtiğimiz aylarda tanıtılan ikinci nesil X1'e daha sportif ve havalı bir alternatif olarak X2'yi hazırlıyor.

2017'de satışa sunulması planlanan X2'nin temelini yeni X1'in önden çekişli platformu oluştururken, kompakt SUV, tıpkı X6 ve X4 gibi coupe karakterli bir niş model olacak. İlk etapta iki kapılı olarak üretilmesi düşünülen otomobile arka kapıların eklenmesine neden olansa Range Rover Evoque'un 2 kapılı karoserinin toplam satışlardaki düşük payı.

Tiguan CC ve Range Rover Evoque gibi modellerle rekabet edecek olan otomobilin yüzünde yeni X1'in ana çizgileri kullanılırken, arka bölüm X4 ve X6'dan izler sunacak. 4.50 metre civarında uzunluk ve 1.55 metre civarında yükseklik değerleri sunması beklenen otomobilinin motor kaputunun altına 3 ve 4 silindirli motorlara yer verilecek. Boyutları kalabalık şehirlere, fiyatı da bu şehirlerin beyaz yakalıları için nispeten uygun bir otomobil olarak düşünülen X2'den kısa bir süre sonra, 2018'de, BMW nin SUV ailesinin gelmiş geçmiş en büyük üyesi de ortaya çıkacak.

X5'in uzatılmış platformunda üretilecek olan X7, sunduğu donanımlar ve motor seçenekleriyle yerden yüksek 7 Serisi tanımını hak edecek. Motorlar da markanın lüks sedanına paralellik gösterirken V12 seçeneğinin sunulması da gündemde.

Güncel neslinde üçüncü koltuk sırası opsiyonu sunan BMW X5, bu bölümde daha çok çocuklara ve kısa boylulara yetecek bir genişliğe sahipken, X7 nin üçüncü koltuk sırasında da ikinci sırada sunulana yakın bir yaşam alanı olması amaçlanıyor. Jest kontrollü kokpit, uzaktan kumandalı otonom park sistemi, yol yüzeyini tarayıp sertlik ayarlarını otomatik olarak yapan adaptif süspansiyon sistemi ve radar ile kamera koordineli çalışan proaktif güvenlik sistemleri X7'nin gelişmiş özellikleri arasında yer alacak. Otomobille ilgili bir başka detaysa muhtemel bir Rolls-Royce SUV'unun platform donörü olması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
X, BMW için adeta bağımsız bir marka oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN