Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mercedes-Benz’in yeni E-Serisi nisanda ’de

İlk olarak bu yıl başında Detroit Motor Show’da sahne alan ve yeni 2 litrelik dizel motoruyla görücüye çıkan Mercedes-Benz’in yeni E-Serisi nisan ayında ’de satışa sunulacak.

Giriş Tarihi: 5.4.2016 14:59
Mercedes-Benz’in yeni E-Serisi nisanda Türkiye’de

Mercedes-Benz, yeni E-Serisi otomobillerinin basın tanıtımını Portekiz'in başkenti Lizbon'da iki gün süren bir etkinlikle gerçekleştirdi. 10'uncu nesil E-Serisi otomobiller, tamamen değişen tasarım, sahip oldukları teknolojik özellikler ve yeni dizel motoruyla dikkat çekiyor.

Nisan ayı itibariyle 'de satışa sunulacak olan yeni E-Serisi otomobillerin fiyatları ise henüz açıklanmadı. Donanım ve motor seçeneklerine göre farklılıklar gösterse de yeni E-Serisi otomobillerin mevcuttaki E-Serisi'ne yakın fiyatlarla pazarda yer alacağı belirtiliyor. Yeni E-Serisi; giriş, Exclusive, Avantgarde ve AMG isimleri altında 4 farklı konsept ve donanım seviyesiyle sınıfl andırılıyor.

2 farklı motor seçeneği

Yeni seride ilk olarak biri benzinli diğeri dizel iki farklı motor seçeneği sunuluyor. Bunlardan biri E 200, diğeri ise tamamen yeni bir motor olan dört silindirli dizel E 220 d. Bunlara ek olarak ileriki dönemlerde farklı motor seçenekleri ile ürün çeşitliliği artacak. İlk olarak prizden şarj edilebilen hibrit teknolojisine sahip E 350 e motor yeni E-Serisi'ne katılacak. E-Serisi'nde sunulan tüm motorlar ECO Start-Stop özelliği ile yollara çıkacak. Benzinli motorlar Euro 6 emisyon normunu yerine getirirken, OM 654 kodlu yeni dizel motor RDE-Real Driving Emissions kuralları ile gelecekte devreye alınacak normları yerine getiriyor.

9 kademeli otomatik şanzıman

Yeni E-Serisi'nin bütün motor seçeneklerinde standart olarak 9G-TRONIC adındaki 9 kademeli otomatik şanzıman kullanılıyor. Hızlı vites değişimleri ile dikkat çeken bu şanzıman, güç gereksiniminin az olduğu zamanlarda motoru düşük devirde tutuyor. Böylece yakıt verimliliğine katkıda bulunulurken, aynı zamanda gürültü seviyesi de azaltılıyor.

Yeni E-Serisi'nin süspansiyonu standart olarak çelik yaylı yürüyen aksam yapısına sahip. Bu yapıya entegre edilmek üzere üç farklı Direct Control yürüyen aksam da sunuluyor. Buna ek olarak, yeni E-Serisi alternatif olarak "Çok Odacıklı Havalı Süspansiyon" ile donatılabiliyor. Arka aksta 3 adet ve ön aksta iki adet olmak üzere her bir aksta birden fazla hava odacığından oluşan bu sistem, kullanıcıya süspansiyon sertliğini üç kademe olarak ayarlama imkanı tanıyor.

İlk izlenim

Dışı tamamen değişen yeni E-Serisi, Mercedes-Benz'e özgü sedan boyutlarına sadık bir tasarım ortaya koyuyor.
Aracın iç tasarımında kalite algısı kendisini ortaya koyuyor. İç dizaynda ilk dikkati çeken dev LED ekran oluyor. Aracın giriş seviyesinde ise yine analog göstergeler kullanılıyor. Önemli yeniliklerden biri de direksiyon simidi üzerinde de dokunmatik seçim düğmeleri bulunması. Bu düğmeler LED ekrandaki menüleri direksiyonu bırakmadan yönetmenize imkan veriyor. Orta konsolda çok az sayıda düğme bulunuyor.

Yeni E-Serisi'nde teknolojinin nimetlerinden bir hayli faydalanmış. Bunların hepsini saymak oldukça uzun sürer. Ama, özellikle otonom sürüş sistemi ve aktif güvenlik sistemlerinde getirilen yenilikler, otomatik park sistemi en çok dikkat çeken yenilikler olarak öne çıkıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mercedes-Benz’in yeni E-Serisi nisanda Türkiye’de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN