Skandal büyüyor! 5 dev firma peş peşe açıkladı

Giriş Tarihi: 23.4.2016 15:45 Güncelleme Tarihi: 23.4.2016 15:49
Skandal büyüyor! 5 dev firma peş peşe açıkladı

’da Porsche, Volkswagen, Audi, Mercedes ve Opel marka 630 bin araç emisyon yazılımlarında sorun olduğu için geri çağırdı.

Dünya sektörünün en önemli ülkesi tarihi günlerinden birini yaşıyor. Alman otomobil devi Volkswagen'in (VW) dizel araçlarda emisyon değerlerini düşük göstermek için özel bir program kullandığını kabul etmesinin yankıları henüz geçmeden, Alman otomobil endüstrisinde yeni bir skandal ortaya çıktı.

YÜZBİNLERCE OTOMOBİLİ GERİ ÇAĞIRACAKLAR

Alman Motorlu Taşıtlar Dairesi tesbit etti VW skandalının ortaya çıkmasının ardından Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt'in (CSU) isteği üzerine inceleme başlatan Alman Motorlu Taşıtlar Dairesi, çeşitli dizel otomobilleri incelemeye almıştı.

Otomobiller laboratuvar ortamının yanı sıra doğal şartlar altında yollarda da ayrı ayrı incelenmişti. Basına yansıyan haberlere göre, testler sonucunda Alman otomobil üreticileri VW, Audi, Mercedes, Opel ve Porsche emisyon değerlerindeki düzensizlik nedeniyle 630 bin otomobili geri çağıracak. VW dışında kullanan yok VW'nin emisyon değerlerini düşük göstermek için kullandığı özel programın diğer otomobil üreticileri tarafından kullanılmadığı belirtilirken, inceleme sonucunda hava sıcaklığının belirli bir dereceye düşmesi durumunda egzoz gazının temizlenmesi olayının durduğu tespit edildi.

Üreticilerden söz konusu aksaklığın giderilmesinin istendiği, bu nedenle de VW, Audi, Mercedes, Opel ve Porsche'nin 630 bin aracı geri çağıracağı öğrenildi.

Geri çağrılması sözkonusu olan otomobillerin 230 bin Porsche Macan, VW Amarok ve Crafter, Mercedes'in A/B ve V modelleri, Audi Q5, A6, A8, Opel Zafira, İnsignia ve Cascada olduğu belirtiliyor. Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt'in önümüzdeki saatlerde konuya ilişkin basın toplantısı yapması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Skandal büyüyor! 5 dev firma peş peşe açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN