Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Volkswagen'e tarihi onay verildi

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in (VW) dizel emisyon skandalı sonrası suçlamalardan vazgeçilmesi için devleti ile vardığı 14.7 milyar lık anlaşmanın önündeki bir engel daha kalktı.

Giriş Tarihi: 27.7.2016 15:58 Güncelleme Tarihi: 27.7.2016 16:21
Volkswagen'e tarihi onay verildi

Federal mahkemesi, anlaşmanın temelini oluşturan araç geri alımları için dün önonay verdi. VW 18 Ekim'deki duruşmada nihai onayı alabilirse 475,000 aracı sahiplerinden geri alabilecek.

Duruşmada VW'in 85,000 lüks aracın nasıl onarılacağına dair de yeni bir planı Ağustos ayında yetkililere göndereceği ifade edildi.

VW geçen yıl Eylül ayında, ABD'de sattığı araçlarına gizli bir yazılım yerleştirdiğini kabul etmişti. Yazılım araçların yasal sınırın 40 katı üzerinde çevreyi kirletmesini neden oluyordu.

VW skandalın ardından Haziran ayında ABD devleti ve eyaletleri arasında anlaşmaya vardı. Buna göre VW ABD tarihinin en büyük araba geri alımını başlatacak. Araçların onarım maliyeti ve ABD devlet kurumlarına yapılacak ödemeler de dahil edildiğinde araç geri alımının toplam maliyeti 10 milyar ı buluyor.

ABD ile varılan anlaşmaya göre, VW ayrıca elektrikli araçların şarj altyapısının teşviki ve emisyonsız araç geliştirmek amacıyla çeşitli programlara gelecek 10 yıl boyunca 2 milyar dolar kaynak sağlayacak.

Bunun yanı sıra, kamu kurumlarına eski otobüsleri değiştirme veya dizel emisyonlarını azaltmak üzere 3 yıl içinde 2.7 milyar dolar para ödeyecek.

Ayrıca VW, 44 ABD eyaleti ile en az 600 milyon dolara mal olacak bir anlaşmaya varmasıyla, toplamda yaklaşık 15.3 milyar dolar ödeme yapacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Volkswagen'e tarihi onay verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN