Teknik sorumlulara yeni standartlar geldi

Araç imalatı ve ithalatı yapan firmalar; yayınlanan tebliğ ile araçların belgelendirilmesi faaliyetlerinde artık Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yetkilendirilecek teknik sorumlular ile çalışacaklar. Yeni tebliğ; teknik sorumlulara standartlar getirirken, özellikle treyler sektöründe yaşanan sahteciliğin önlenmesine de yardımcı olacak.

Giriş Tarihi: 3.11.2016 13:48 Güncelleme Tarihi: 3.11.2016 13:49
Teknik sorumlulara yeni standartlar geldi

26 Ekim 2016 tarih ve 29869 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmış olan Yetkili Teknik Sorumluların Görev, Yükümlülük ve Sertifikalandırılmasına dair Tebliğ yayımlandıktan 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği (MARTOY), Tarım veya Orman Traktörleri ve Römorkları (TORTOY), Motosikletlerin Tip Onay Yönetmeliği (MOTOY) ile Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik (AİTMY) kapsamında araç imalatı ve ithalatı yapan firmalar araçların belgelendirilmesi faaliyetlerinde artık Bilim Sanayi ve Teknoloj Bakanlığı tarafından yetkilendirilecek teknik sorumlular ile çalışacaklar.

Bakanlık tarafından organize edilecek eğitim ve kurslar sonrası yetkili teknik sorumlu ünvanı almaya hak kazanmış sorumlular, firmanın bir yıl içerisinde üreteceği veya ithal edeceği araç sayısına bakılarak ya firma içinde istihdam edilecek ya da firma ile sözleşmeli olarak çalışacak.

STANDART GETİRİLİYOR

Daha önce çeşitli kuruluşlardan alınmış yetki belgeleri veya firmanın beyan ettiği yetkililer ile çalışılmakta iken bu tebliğe göre yetkili teknik sorumlunun üniversiteden mezun olduğu program, alacağı eğitim, yetki belgesinin düzenli olarak sınavlar sonrası vizelenmesi ve belgelerin elektronik olarak imzalanması konularında bir standart tarif edilmiş oluyor.

SAHTECİLİK ÖNLENECEK YETKİ BELGELERİ İPTAL OLACAK

Tebliğ ile özellikle treyler sektöründe yaşanan sahtecilik olaylarının önüne geçilmesi mümkün olacak. Örneğin bir teknik sorumlunun aynı günde farklı iki şehirde bulunan üreticiler için belge düzenlemesi ve bir günde 5 adetten fazla münferit imalat veya tadilat projesi düzenlemesi engellenecek.

Yetki ve sorumluluklarını kötüye kullanan kişiler için yetki belgelerinin iptali hatta hapis cezalarına varan yaptırımlar uygulanması söz konusu olacak.

TREDER Başkanı Kaan Saltık, sektörün uluslararası standartlara sahip olması ve ülkemizde daha güvenilir bir taşımacılığın sağlanması yolunda yapılan düzenlenmeler için kamuya teşekkürlerini sundu. Başkan Saltık, ayrıca sektörün sorunlarını kamuoyuna aktarılmasını sağlayan basının da önemli bir görev üstlendiğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknik sorumlulara yeni standartlar geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN