Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Plaka sorgulama hakkında bilinmesi gerekenler

Bilindiği üzere artık internet üzerinde araç ve plaka sorgulaması yapılabiliyor. Online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemleri internette sadece e-Devlet sistemi üzerinden 7 gün 24 saat gerçekleştirilebiliyor.

Giriş Tarihi: 14.11.2016 10:16 Güncelleme Tarihi: 14.11.2016 10:19
Plaka sorgulama hakkında bilinmesi gerekenler

Her geçen gün gündelik hayatımızın parçası olan her şey modern teknolojiye entegre oluyor ve daha kolay bir hale geliyor. İnternet ile oturduğunuz yerden sadece birkaç dakika içerisinde yapabileceğiniz işlemlere bir yenisi daha eklendi. Son yıllarda Otomobil piyasası içerisinde yaşanmakta olan ciddi sorunlar ve yaşanan güvenlik problemleri nedeni ile vatandaşların hem maddi hem de manevi mağduriyetler yaşaması sebebiyle Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından önemli bir adım gerçekleştirildi. Araç bilgileri artık internette araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemi ile öğrenilebiliyor. Vatandaş internet ortamında araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabiliyor. E-Devlet üzerinden yapılabilecek online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemi için mesai saati koşulu olmadan 7 gün 24 saat araç bilgilerine ulaşılabiliyor.

İnternetin son yıllarda kamu kurum ve kuruluşlarında da aktif şekilde kullanılmaya başlanması ile birlikte vatandaşların son derece pratik bir şekilde kamu işlemlerini gerçekleştirebilme şansına sahip olabilmesi dolayısı ile oldukça yoğun ve sık bir şekilde kamu işlemleri internet ortamı üzerinden gerçekleştiriliyor. Her geçen gün büyük bir hız ile gelişen teknoloji sayesinde yaşamının her yerinde nerede olursa olsun internet ortamına erişim sağlayabilme şansına sahip olabilen vatandaşlar internet ortamı üzerinde yer alan kamu kurum ve kuruluşlarının online hizmet uygulamalarını kullanarak kamu işlemlerini daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. Bu çerçevede de internet üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hizmete açılan online hizmet uygulamaları ile vatandaşların araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemlerini de internet ortamı üzerinden gerçekleştirebilme şansına sahip olabilmeleri sağlanıyor.

ONLİNE ARAÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

ONLİNE PLAKA SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

DAKİKALAR İÇERİSİNDE ONLİNE PLAKA SORGULAMAYI YAPABİLİYORSUNUZ

Bu çerçevede de Emniyet Genel Müdürlüğü'nün internet ortamı üzerinde yer alan dijital hizmet uygulamaları sayesinde dakikalar içerisinde online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemi ile araçların kayıt ve hasar bilgilerine ulaşabilme şansına sahip olunabiliyor. Vatandaşlar günümüz modern yüzyıl teknolojileri sayesinde yaşamının her alanında internete erişim sağlayarak, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hizmete açılan online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemini kullanarak araçların kayıt ve hasar bilgilerine tüm ayrıntıları ile birlikte sadece dakikalar içerisinde ulaşabilme şansına sahip olabiliyor. Vatandaşlar internet ortamı üzerinde online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemlerini E-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor.

SMS İLE ARAÇ SORGULAMASI YAPILABİLİR

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sanal devlet portalı E-Devlet sistemi üzerinde yer alan 'Adıma Tescilli Araç Kaydı Sorgulama' ekranı üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmekte olunan online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemi sayesinde vatandaşların en güncel araç kaydı bilgilerine ulaşabilmeleri sağlanıyor. Ancak vatandaşların E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirecekleri online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemlerinde sadece kendi adına tescilli olan araçlara ilişkin olarak kayıt bilgilerini alabiliyor. Vatandaşlar internet son dönemlerde sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan 5664 SMS hattı hizmetini kullanarak da araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemini son derece pratik ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilme şansını yakalıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Plaka sorgulama hakkında bilinmesi gerekenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN