Türkiye'nin en iyi haber sitesi

90'lar: 28 Şubat’ta tank sesleri

Giriş Tarihi: 30.5.2016
90'lar: 28 Şubat’ta tank sesleri
KÖRFEZ SAVAŞI
1991'de Ortadoğu'da etkileri bugün de süren Körfez Savaşı başladı.
ABD kuvvetleri Kuveyt'i işgal eden Irak güçlerine karşı harekat başlattı. SABAH orada, olayların merkezindeydi, an be an savaşı bildirdi. 'de bir dönemi sona erdirerek yeni devrin kapılarını aralayan 1991 seçimleri uzun yıllar sürecek koalisyon dönemlerine geçişin habercisiydi. 12 Eylül döneminde siyasi yasaklı olarak uzaklaştırılan Necmettin Erbakan'ın kurduğu Refah Partisi genel seçimlerde TBMM'ye girdi.

İSTANBUL'DA ÇÖP DAĞLARI
1992 yılında İstanbul'da toplanmayan çöplerin oluşturduğu yığınlar ve hava kirliliği, gazetelerin birinci gündem maddesi olmuştu. Aynı yıl 'yi Barselona Olimpiyatları'nda temsil eden milli judocu, Hülya Şenyurt Türk kadın sporcuların aldığı ilk Olimpiyat madalyasını yurda getirdi. Güneydoğu'daki olayları takip etmek amacıyla Cizre'ye giden SABAH gazetesi muhabiri İzzet Kezer, ateş altında görevini yaparken vurularak hayatını kaybetti.

KARANLIK YIL
1993 yılı trajik olayların yaşandığı yıl olarak kayıtlara geçti. 'nin karanlık tarihinin en önemli hadiselerinden biri olarak kabul edilen Sivas Madımak Oteli'ndeki olaylarda 35 kişi hayatını kaybetti. Türk siyasetine yön veren isimlerden Turgut Özal kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

ERDOĞAN YÜKSELİYOR
1994 yılındaki yerel seçimlerde geleceğin Türkiyesi'nin ilk işareti veriliyordu. Yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin lideri olarak yükseleceği siyaset sahnesinin basamaklarını tırmanmaya başladı.

GÜREŞİN ALTIN YILI
1995 yılında Türk futbol takımı ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılma hakkı elde etti. Güreşin altın ismi Hamza Yerlikaya 82 kiloda dünya şampiyonu oldu.

SABANCI SUİKASTI
1996'da, Türkiye'nin en güçlü şirketlerinden Sabancı Holding'in yönetim kurulu üyesi, Özdemir Sabancı bir suikast sonucu hayatını kaybetti. Türkiye olaya ilişkin tüm fotoğrafları ve detayları SABAH'tan takip etti. Susurluk'ta meydana gelen trafik kazasında, Türkiye'nin siyasi hayatının en önemli olaylarının ilk fişeği yandı.

28 ŞUBAT KARANLIĞI
20. yüzyıl'ın son darbesi olarak kayıtlara geçen 28 Şubat 1997'de tanklar Ankara Sincan'da gövde gösterisi yaptı. Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan, iktidarı devretmek zorunda kaldı. Üniforma baskısının siyasete yön vermeye başladığı 1997 yılından sonra kısa dönemli hükümetler devri başladı.

EFSANE SES SUSTU
1998 yılında Klasik Türk Müziğinin efsane seslerinden Safiye Ayla, 91 yaşında yaşama veda etti.

ÖCALAN'IN YAKALANIŞI
1999 acının kederin ölümün ve ayrılıkların yılı olarak hafızalara kazındı. Marmara'da yaşanan depremde on binlerce kişi hayatını kaybetti. Yüzbinler evsiz kaldı. Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan, Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
90'lar: 28 Şubat’ta tank sesleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN