Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İplikten teknik tekstile

Türk tekstil sanayisi son 30 yılda büyük bir dönüşüme imza attı. İplik üretiminden teknik tekstile kadar çeşitlenen üretim, 180 ülkeye de ihracat kapısını açtı. Dünyanın en büyük 5’inci üreticisi olan , teknolojik yatırımlara hız verdi

Giriş Tarihi: 30.5.2016
İplikten teknik tekstile
T ü r k sanayisindeki gelişim ve değişimin en güzel örneklerinden birini tekstil sektörü oluşturuyor. 30 yıl önce birkaç tesis dışında iplik bile üretemeyen tekstil sektörü, bugün 180 ülkeye en kaliteli kumaşlardan, teknik ürünlere kadar onlarca çeşit mal ihraç ediyor. Tekstil sektörünün ihracatı bu yıl 10.4 milyara ulaştı. üretim gücü açısından da dünyanın 5'inci büyük ülkesi konumundayız. Sektörün 1.3 milyarlık kısmını oluşturan teknik (akıllı) tekstile ise son dönemde yatırımlar artıyor. Konfeksiyon üretimi yaparken, bu alana giren şirket sayısı çoğalıyor. Otomotivden, uçağa, medikal ürünlerden enerji sektörüne kadar birçok alanda kullanılan ve katma değeri yüksek olan teknik tekstil, her yıl yüzde 20 oranında büyüyor.

YÜKTE HAFİF AMA PAHADA AĞIR
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, 'de değişime en iyi örnek teşkil eden sektörün Türk tekstili olduğunu söyledi. Yıllar itibarıyla sektörün kendini çok geliştirdiğini belirten Gülle, "Artık teknik tekstili konuşuyoruz. 2023'te teknik tekstilin 4 milyar dolarlık hacme ulaşması bekliyoruz" dedi. Teknik tekstilin, katma değerli ürün yaratmanın en önemli alanlarından biri olduğunu vurgulayan Gülle, "Şirketlerimizin bu alana yatırımı artıyor. Bu yatırımlarla 2023 hedeflerimize başarıyla ulaşacağımızı tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu. 'nin katma değeri yüksek ürüne odaklı ihracat stratejisini destekleyen teknik tekstil, her geçen gün ürün gamını genişletiyor. Kimyasallara, hava şartlarına ve mikro organizmalara dayanıklı, yüksek mukavemet, yanmazlık gibi özelliklere sahip ürünler, özellikle savunma sanayi, otomotiv, gemi ve uçak sanayi gibi alanlarda büyük oranda kullanılıyor.

'DE ÜRETİM RAKAMLARI ARTIYOR
Türkiye, hazır giyim devlerinin de önemli üreticisi konumuna geldi. Avrupalı birçok hazırgiyim firmasına üretim yapan Türkler, hammaddeyi de iç pazardan tedarik ediyor. İthalata getirilen ek vergilerle birlikte iç pazardaki üretim artıyor. Sektör Temmuz 2011'den itibaren dokuma ve örme kumaş ile dokuma ve örme konfeksiyona getirilen ek vergi uygulamasıyla şahlandı. Yatırımdan istihdama, ihracattan devlete sağladığı ek gelire kadar her alanda atağa kalkan sektör, Türkiye'deki stratejik önemini bir kez daha pekiştirdi. Ek verginin uygulanmaya başlanmasından Ağustos 2014'e kadar geçen sürede adeta bir yatırım hamlesi başladı. Teşvik belgeleri bu tarihten itibaren ciddi artış gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İplikten teknik tekstile
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN