Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karbon kağıdına kopyadan milli ödeme sistemi TROY’a

, 30 yıl önce kredi kartlarının karbon kağıdına kopyalandığı noktadan, kendi ödeme sistemi olan TROY’a ulaştı. BKM Genel Müdürü Canko, “Avrupa’da 1 numarayız” dedi

Giriş Tarihi: 30.5.2016
Karbon kağıdına kopyadan milli ödeme sistemi TROY’a
30 yıl önce POS cihazları bu kadar yaygın değildi, hatta yoktu. Bugün milyonlarca vatandaşın kullandığı banka ve kredi kartları çok sınırlı sayıdaydı ve kısıtlı bir kitle tarafından kullanılıyordu. Var olan kartların kullanımı ise, imprinter adlı cihazla kartın karbon kağıdına kopyalanmasıyla gerçekleştiriliyordu. Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) 1990'da kurulmasıyla bankalar arasında merkezi bir yapı oluşturuldu ve gelişim başladı.

KULUÇKA DÖNEMİ
"Ülkemizin ödeme sistemlerindeki gelişimini bu tarihten itibaren üç kısma bölmek mümkün" diyen BKM Genel Müdürü Soner Canko, 1990'ların sonuna kadar süren ilk dönemi 'Kuluçka Dönemi' olarak tanımladı. Bu dönemde BKM ile beraber ilk ATM'ler kuruldu ve ilk POS cihazları kullanılmaya başlandı. İkinci kısmın 90'ların sonundan 2010'a geçen 'Altyapı Dönemi'ni kapsadığına işaret eden Canko, "Taksitli ödeme imkânının kullanılması ve temassız ödemelerin altyapısının oluşturulması, Chip & PIN uygulaması, Avrupa'nın ilk temassız kartının 'de kullanıma sunulması bu dönemin en önemli gelişmeleri" dedi.

ŞİMDİ 'TROY' DÖNEMİ
Canko sözlerini şöyle sürdürdü: "2010'dan günümüze gelen üçüncü dönem ise 'Dijitalleşme Dönemi'. 2012 yılında hayata geçen 'nin ilk dijital cüzdanı 'BKM Express' ile başlayan bu yolculuğun son geldiği son nokta ise Nisan 2016'da hayata geçirdiğimiz 'nin Ödeme Yöntemi 'Troy' oldu. Bugün temassız özellikli kartlardan, QR kodu sayesinde mekandan bağımsız ödemelerden bahsedebilir duruma geldik."

TÜRKİYE AVRUPA'DA BİR NUMARA
Banka kartı ve kredi kartı sayısında Türkiye'nin Avrupa'nın bir numarası olduğunun altını çizen Canko, "Bu gelişimin altında yatan en önemli neden yaratıcı ve yenilikçi yaklaşım. Türkiye'de yaklaşık 20 yıldır kredi kartıyla taksitli alışveriş imkanı sunuluyor. Bu kadar pratik ve geniş imkanlı taksitlendirme seçenekleri halen Avrupa'nın hiçbir ülkesinde yok" diye konuştu. Önümüzdeki dönemin eğilimleri hakkında da bilgi veren Canko, "Dünyada ve Türkiye'de dikkat çeken Fintech girişimleri sayesinde kullanıcılara fayda sağlayan uygulamaların sayısı daha da artacak. Troy sayesinde inovasyonda yeni teknolojilerin yerel ihtiyaçlar doğrultusunda daha hızlı biçimde geliştirilmesi mümkün olacak. Mobil ödemelerin ve biyometrik teknolojilerin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artış gösterdiğini görüyoruz. Bu ivme hızlanacak" dedi.

HER 4 KARTTAN 1'İ TEMASSIZ
Avrupa'daki ilk temassız kredi kartı Türkiye'de kullanıma sunuldu. Bugün her 4 kredi kartından 1'i temassız özelliğe sahip.
Altyapısını Chip&PIN teknolojisine hazır hale getiren Türkiye, Avrupa'daki 3. ülke olarak sahtecilik ve dolandırıcılık alanında en az kayıp yaşayan ülkelerden biri oldu.
Sanal ödemeler de ülkemizde son derece yaygın kullanılıyor. Bugün her 9 TL kartlı ödemenin 1 TL'si internet üzerinden yapılıyor.
İnternetten yapılan ödemelerin yüzde 50'si mobil cihazlardan gerçekleştiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karbon kağıdına kopyadan milli ödeme sistemi TROY’a
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN