KOSGEB 300 milyonluk destek verecek

Giriş Tarihi: 30.5.2016
KOSGEB 300 milyonluk destek verecek

Verdiği desteklerle bugüne kadar binlerce şirkete can suyu olan KOSGEB, gelecek süreçte de ciddi projeler hayata geçirmeyi liyor. Sadece 2016’da yıllık 300 milyonluk destek vermeyi planlayan kurum yeni nesil teşvikler de lıyor

KOBİ'lerin çeyrek asrı aşan serüveninde en yakın yol arkadaşı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) oldu. Verdiği destekler sayesinde bugüne kadar binlerce şirkete can suyu olan KOSGEB, gelecek süreçte de ciddi projeler hayata geçirmeyi liyor. Ar-Ge çalışmalarından küresel ticarete kadar birçok alanda KOBİ'lere yol gösteren kurum, 81 ildeki aktif örgütlenmesini tamamladı. Özellikle son yıllarda, kanun ve yönetmeliklerinde yapılan değişikliklerin ardından geniş bir hareket alanına kavuşan kurum, yeni destek modelleri sayesinde on binlerce yeni girişimciye destek sağladı. Geçmişte KOSGEB'in hedef kitlesinde 400 bine yakın imalat sanayi KOBİ'si yer alırken, bugün kurum 3.4 milyon KOBİ'yi hizmet kapsamına aldı. Kanun değişikliğinden önce KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı KOBİ sayısı 120 bin iken, bugün bu rakam 650 bini geçti.

TEŞVİKLER DEĞİŞİYOR
KOBİ'lerin kalkınmasında verdiği desteklerle önemli rol oynayan KOSGEB'in teşvik programlarında bu yıl önemli değişimler yaşanıyor. Bu değişimler arasında öne çıkan KOBİ-GEL sistemi destek bekleyen binlerce KOBİ için kullanıma hale geldi. Öncelikli olarak desteklenmesi gereken alan imalat sanayisi oldu. Bu kapsamda tasarlanan KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında proje teklif çağrıları da yapılmaya başlandı. Ülke genelinde yıllık 300 milyon liralık bir destek verilecek. İmalat sanayisinin orta-yüksek ve yüksek düzeyinde faaliyet gösteren işletmelere 300 bin lirası hibe olmak üzere 800 bin lira destek verilmesi de paket kapsamında yer alıyor. Proje teklif çağrılarına, imalat sanayinin yüksek-orta yüksek ve düşük-orta düşük teknoloji düzeyinde faaliyet gösteren işletmeler başvuruda bulunabiliyor. Proje Teklif Çağrıları için ülke genelinde imalat sanayiinin bütün sektörleri proje başvurusunda bulunabilecek. İmalat sanayi KOBİ'lerine, proje kapsamında yerli makine-teçhizat alması durumunda yüzde 15 oranında ekstra destek verilecek.

BİRLEŞEN FİRMALARA KAYNAK
Öte yandan KOBİ'lerin ürün bazında uluslararası arenaya açılmalarını sağlamak için ilk kez Kurumsallaşma ve Markalaşma Destek Programı başlatıldı. Kurumsallaşan firmaya 150 bin TL destek sağlanacak. Ayrıca 2016'da KOBİ'lerin bir araya gelerek işbirliği ve güç birliği oluşturması da teşvik edilecek. Buna göre, üç işletmenin bir araya gelerek oluşturacağı teknoloji işbirliklerine 300 bin TL geri ödemesiz, 1 milyon 200 bin TL geri ödemeli olmak üzere 1.5 milyon TL destek verilecek. AR-GE, inovasyon ve endüstriyel uygulama alanlarındaki KOSGEB destek miktarlarında yüzde 50 artış yapılacak. Çalışmaların AR-GE ve inovasyon boyutu varsa, destekler artırılmaya devam edecek. Bundan sonra katma değerin sağlanacağı yer artık yüksek teknolojiler olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOSGEB 300 milyonluk destek verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN