Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milli piyade tüfeği hazır

Dünyada kendi piyade tüfeğini üretemeyen nadir ülkelerden biri olan Türkiye, bu eksikliği yeni piyade tüfeği MPT-76 ile aşacak. 1968’den bu yana kullanılan G-3’ün yerini seri üretime geçen MPT alacak

Giriş Tarihi: 30.5.2016
Milli piyade tüfeği hazır
T ürk lı Kuvvetleri'nde yaygın kullanılan G-3 ve MG-3 tüfeklerinin 1968 yılında başlayan üretimi yerini aradan geçen 50 yılda milli piyade tüfeği MPT-76'ya bıraktı. Türk mühendis ve işçileri tarafından tasarlanıp üretilen ve "G-3 gibi etkili, Kalaşnikof gibi güvenilir, M-16 gibi pratik" olarak tanımlanan MPT- 76'nın seri üretimine bu yıl başlandı. Türk mühendis ve işçisinin birlikte gerçekleştirdiği ilk proje olan "Milli Piyade Tüfeği Projesi" 5 Mayıs 2014'te sona erdi. Proje kapsamında geliştirilen MPT-76, "50'nin üzerindeki testi başarıyla geçen dünyadaki tek silah" olarak rekor kırdı. Bu testler sırasında toplam 1 milyon 100 bin civarında mermi kullanıldı.

DAKİKADA 700 MERMİ ATIYOR
Tamamen yerli imkânlarla geliştirilen ilk milli tüfek MPT-76'nın seri üretimine de MKEK Kırıkkale Silah Fabrikası'nda başlandı. 4 kilo 180 gram ağırlığındaki silahın etkili menzili 600 metre, dakikadaki atım sayısı 700 mermi ve merminin ilk hızı saniyede 800 metre. Teleskopik dipçiğe sahip silahın, namlu boyu 406 milimetre. Çatal ayağı aynı zamanda el tutamağı vazifesi de görüyor. Üzerindeki pikatini raya, gece görüş dürbünü gibi her türlü cihaz takılabiliyor. Silah aksesuvarları ile 413 parçadan oluşuyor. Fabrikada MPT- 76'nın yanı sıra G-3 piyade tüfeği üretimi de sürüyor. Kenya'dan 10 bin adet G-3 siparişi alan fabrika, teslimatı bu ay içinde yapmayı planlıyor.

MİLLİ DENİZALTI GELİYOR
Savunma Sanayi Müsteşarlığı denizaltı alanında yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Projenin ikinci ve üçüncü aşamasında Türkiye kendi denizaltısını yapmaya başlayacak. MİLGEM benzeri bir modelle milli denizaltı üretilecek.

ALTAY'IN MOTORU DA YERLİ OLUYOR
Türk Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nce (TÜMOSAN), tanklarının motor ve transmisyonunun da yerli olması için çalışmalar devam ediyor. Tankların motor ve transmisyonunun üretilmesine yönelik Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi üç yıl öncesine dayanıyor. Proje kapsamında 100'e yakın Ar-Ge mühendisi çalışıyor ve hedef 5 yıl içinde yerli iki adet motor üretmiş olmak.

HÜRKUŞ, 2018'DE HAVA KUVVETLERİ'NDE
Hürkuş eğitim uçağı çalışmaları da devam ediyor. 2018'de Hava Kuvvetleri'nin envanterine katılması planlanan uçağın daha sonra silahlı versiyonu da yapılacak.

TÜRK FİRMALARI FÜZEDE MENZİLİ UZATIYOR
Füze savunma sisteminde ihale süreci askıya alınırken Roketsan ve Havelsan'ın da içinde bulunduğu bir yapı ile yerli sistem geliştirecek. Şu anda 20 kilometreye kadar olan menzilin uzatılması sağlanacak. UMTAS, Cirit, Som ve Mızra gibi füzeler oldukça yoğun talep görüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli piyade tüfeği hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN