Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşuda İstanbul günleri

Düzenlenen kitap tanıtımı, sinema haftası gibi etkinlikler sayesinde Atina'da yaşayan İstanbullu Rumlar, İstanbul'a olan hasretlerini bir nebze olsun giderme fırsatı buluyor

Komşuda İstanbul günleri
Atina- Doğup büyüdükleri toprakları akıllarından çıkaramayan ve her fırsatta İstanbul'u ziyaret etmekle kalmayıp geride bıraktıkları dostlarını, komşularını Atina'ya davet ederek hasret gidermeye çalışan İstanbullu Rumlar bu aralar Atina'da 'İstanbul günleri' yaşıyor. İstanbullu Rumların hasretini gideren etkinliklerin ilki bir kitap tanıtımıydı. Gazeteci-yazar Tülay Bilginer, Atina'ya geldi ve Fakat Filmin Sonu Böyle Bitmedi: Aşkın Romansı kitabını buradaki dostlarına tanıttı. İstanbullu Rumların yaşadığı semtlerin başında gelen Paleon Faliron'daki Angelika Vingas'ın ünlü Aialis kafesinde düzenlenen kitap tanıtım gecesinde büyük bir kalabalık vardı. Faliron'un belediye başkan vekili Andreas Dumas'ın onurlandırdığı gecede fotoğraflar çekildi, İstanbul mezeleri yenildi, horonlar tepildi ve bu gibi ortamlarda hiç de eksik olmayan Türkçe ve Rumca şarkılar söylendi. Atina- Pire Başkonsolosu İsmail Sefa Yüceer'in de katıldığı gecede Bilginer bir bakıma İstanbul'u, Atina'da yaşayan Rumların ayağına getirmeyi başarmıştı.
TÜRK SİNEMA HAFTASI
Bir diğer etkinlik ise ay sonunda gerçekleşecek. 23-29 Ekim günlerinde ilk kez Türk Sinema Haftası düzenlenecek. Etkinlikte eski ve yeni Türk filmleri gösterilecek. Ama asıl bomba İstanbullu Rumların filmleriyle büyüdükleri Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit gibi Türk sinema yıldızlarının da Atina'ya gelecek olmaları. Gösterilecek eski Türk filmleri yalnız İstanbul Rumlarının değil; halis mulis Yunanların da bir zamanlar yakından bildiği filmler. Kıbrıs olaylarından çok daha önce, yani 60'lı yıllarda, Yunanistan'da gösterime giren yabancı yapımların başında Türk beyazperdesinin ünlü filmleri yer alıyordu. Yani bugün 70 yaş üstü Yunanlar arasında Türkan Şoray'ı, Hülya Koçyiğit'i, Ediz Hun'u, Cüneyt Arkın'ı tanımayan yoktur... Bu nedenle Türk Sinema Haftası'na, yalnız Rum vatandaşların değil, son zamanlarda Türk dizilerinin fanatik izleyicilerine dönüşen Yunanların da ilgi göstermesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşuda İstanbul günleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN