Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 okyanus, 5 kıta, 10 farklı liman

Giriş Tarihi: 19.10.2014
4 okyanus, 5 kıta, 10 farklı liman

Dünyanın en zorlu okyanus yarışı Volvo Ocean Race İspanya'da başladı. Dokuz ay boyunca, acımasız doğa koşullarında yarışacak yedi takım dört okyanusu ve beş kıtayı geçecek

İspanya'nın güneybatısındaki Alicante'deyiz. Önümüzde tarihi liman, arkamızda görkemli Santa Barbara Kalesi var. Limanda hummalı hazırlık devam ediyor. Birazdan dokuz ay boyunca rüzgar, sert hava koşulları ve açlıkla mücadele edip evlerinden uzak kalacak cesur denizciler "Rüzgarımız bol olsun" diyerek denize açılacak. Volvo Ocean Race'in başlamasına yakın sporcuların çevresinde aileleri toplanıyor. Babasının elini sımsıkı tutan bir erkek çocuğu dikkatimi çekiyor. Yanında ablası, babalarını uzun süre göremeyecek olmanın üzüntüsüyle öylece duruyorlar. Annesinin kucağında küçük bir bebek babasına el sallıyor. Gözyaşları yanaklardan süzülüyor. Heyecan var muhakkak ama yarışın başlangıcına hüzün ve özlem eşlik ediyor. Dünyanın en prestijli ve zorlu okyanus yarışı Volvo Ocean Race'de acımasız doğa koşullarında yarışacak yedi takım 40 bin deniz mili boyunca dört okyanusu ve beş kıtayı geçecek. Yelken sporunu sevin ya da sevmeyin, insanı çeken bir şey var bu yarışta. Macera ve spor iç içe... Ayrıca; ilk kez bir Türk markası Alvimedica, denizlerin Formula 1'i sayılan bu organizasyonda yer alıyor. ABD'li sporculardan oluşan Team Alvimedica aynı zamanda yarıştaki en genç ekip. Takımın lideri 29 yaşındaki Amerikalı Charlie Enright. Ekip, 11 limanı kapsayacak 38 bin deniz millik bu yarışa ilk defa katılıyor. Gözü kara denizciler, rüzgarın ve sert hava koşullarının eşlik ettiği Volvo Ocean Race boyunca, özellikle Güney Kutup Denizi'nin 30 metre yüksekliğe varan dalgaları ve hızı saatte 110 kilometreye ulaşan rüzgarına karşı ayakta kalmaya çalışacak. Denizcilerin eksi 40 derecelere varan soğuk havaya, şiddetli yağış ve aşırı sıcak gibi zor şartlar altında mücadele verecek olması yarışı daha da heyecanlı hale getiriyor.

DONDURULMUŞ KURU GIDAYLA DOKUZ AY
Yarış teknesinde günlük hayat zorlu: Tatlı su çok kısıtlı olduğundan yarışçılar kişisel temizliklerini sadece ıslak mendille yapabiliyor. Su yapıcılar günde 50 litre suyu tuzdan arındırarak içilebilir hale getiriyor. Teknede en uzun uyku süresi dört saat. Ardından yarışçılar nöbetlerine başlıyor. Acil bir durumda elbette tüm ekip alarma geçiyor. Yarışçıların her bir ayakta sadece bir kıyafet hakkı oluyor. Soğuk havalarda termal içlik, su geçirmez ve kapşonlu mont ve tulum, çizme, eldiven, maske ve kask giyiliyor. Sıcak havalarda ise şort, tişört, güneş gözlüğü, şapka ve bolca güneş kremi kullanılıyor. Teknede taze gıda tüketilmiyor. Denizciler özel bir teknikle dondurulmuş kurutulmuş gıdalar yiyor. Bu yiyecekler sayesinde yarışçılar günde 12 bifteğe denk gelen 5.000 kalori alıyor. Bir yarışçı sadece bir ayakta ortalama 11 kilo kaybediyor. Alvemedica'nın skipper'ı Enright açlıkla imtihan verilen yarıştan hemen önce ne yediği sorulduğunda gülerek anlatıyor: "Dün akşam ailemle yemek yedik. Neyse ki siparişleri ben verdim. Ve 24 günlük donmuş kuru gıda öncesi güzel, sulu bir biftek yedim. Tadı hala damağımda."


RAKAMLARLA VOLVO OCEAN RACE

2014-15 Volvo Ocean Race'e yedi takım katılıyor: Team SCA (İsveç), Abu Dhabi Ocean Racing (Birleşik Arap Emirlikleri), Dongfeng Race Team (Çin), Team Brunel (Hollanda), Team Alvimedica (ABD & Türkiye), Maphre (İspanya) ve Team Vestas Wind (Danimarka) Bu yedi tekne, 11 Ekim'de İspanya'nın Alicante limanından yola çıktı.
Tekneler 2015'te yarışın son durağı olan İsveç'in Göteborg şehrine ulaşana kadar 5 kıtada 11 ülkeyi ziyaret edecek. Bu insanüstü mücadeleyi tamamlamak için dünya çevresinde toplam 38 bin 739 deniz mili kat edecekler.
Alicante'den sonra başlangıç noktasından 6500 deniz mili uzaklıktaki Cape Town ikinci durak olacak. Yarışçılar tahminen 22- 25 gün sonra Cape Town'a varabilecek.
2011-12 yarışını 1,55 milyar kişi televizyondan izlemişti ve 2,9 milyon kişi ise yarış köylerini ziyaret etmişti. Yani Volvo Ocean Race Dünya Futbol Şampiyonası ve Olimpiyatlar'dan sonra en çok izlenen üçüncü spor etkinliği.
Volvo, 1998 yılında Whitbread Round the World Race etkinliğinin isim haklarını satın alarak açık deniz yat yarışlarına büyük bir yatırım yaptı. 1973 yılından beri düzenlenen Whitbread Round the World Race, 2001-2002 sezonundan itibaren ise Volvo Ocean Race olarak adlandırılmaya başlandı. İlk dönemde dört yılda bir düzenlenen dünyanın en zorlu yarışı, 2005'ten itibaren üç yılda bir organize edilmeye başlandı. Volvo Ocean Race'ın bu yıl 12'incisi düzenleniyor.
Tüm yarışmacılar 10 kişilik profesyonel mürettebat ve bir medya personelinden oluşan bir yelken ekibine sahip.
Bazı etaplar denizde aralıksız 20 günden fazla kalmayı gerekiyor.
Her ekip üyesinin teknede farklı bir görevi var. Deniz yolculuğu ile ilgili görevlere ek olarak, aynı zamanda yelken ekibinden iki kişi tıp eğitimi almış, bir kişi yelken imalatında çalışmış, bir kişi ise mühendis olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 okyanus, 5 kıta, 10 farklı liman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN