Hollywood'un hamilelik ekonomisi

Giriş Tarihi: 26.10.2014
Hollywood'un hamilelik ekonomisi

Hollywood'un ünlü kadınları, kazandıkları şöhreti paraya çevirme konusunda çok başarılı. Yıldızlar, özellikle hamilelikleri sırasında başladıkları iş ortaklıklarıyla milyon dolarlık kazanç elde ediyor

Şöhretler dünyasında sadece üne kavuşmalarını sağlayan sesleri, fizikleri ya da oyunculuklarıyla yollarına devam etmek yetersiz kalıyor. Yıldızlar bir süre sonra dünyaca tanınmalarını sağlayan yeteneklerinin ya da fiziksel özelliklerinin geçmişte kalacağını ve popülaritelerinin sahip oldukları geliri sürdürmeyeceğinin bilincinde. Hal böyle olunca da ünlerinden emin oldukları ilk andan itibaren halkla ilişkiler danışmanları, menajerleri ve iletişim sorumlularıyla kafa kafaya verip özel projeler üretmeye başlıyorlar. İlk başlarda ürün tanıtımları, davetlerde ev sahipliği ve marka yüzü olmakla başladıkları bu uzun yolda zamanla sektörde etkili markalarla kapsül koleksiyonlar üretmeye başlıyorlar. Bu şekilde kazandıkları deneyimiyle de çok zaman geçirmeden ya kendi şirketlerini kuruyorlar ya da kurdukları internet sitesi üzerinden ürün satmaya başlıyorlar. Özellikle kadın şöhretler için para kazanmala konusunda sayısız alternatif ortaya çıkıyor. Parfümler, kıyafetler, cilt bakım ürünleri, ev eşyaları derken yıldızlar en çok dikkat çektikleri dönemlerden biri olan hamileliklerini ve çocukları olduktan sonraki evreyi olabildiğince büyük nakit paraya çeviriyor. Bunun son örneği geçtiğimiz hafta ilerleyen hamileliğini katıldığı davetlerle gözler önüne seren Blake Lively… İngiliz Guardian gazetesi Lively'nin hamileliği boyunca giyeceği kıyafetler için stil danışmanıyla birlikte büyük modaevleriyle anlaşmalar yaptığını yazdı. Zaten Lively'nin yardım davetinde baştan ayağa Gucci giymiş olması da bunu net bir şekilde ortaya koydu. Ancak Lively bu anlaşmalarının yanı sıra, Ryan Reynolds ile evlendikten hemen sonra yayına soktuğu internet sitesini daha da popülerleştirmek için bir adım attı. Sitede yer alan ürünleri hamileliği sırasında giyip, satışları artırma yoluna gitti. Hamileliğini de ilk olarak internet sitesinden duyuran ancak duyurunun bir kısmını "Yeni bir bebek yeni alışkanlıklar ve alışveriş demektir. İşte yeni bir bebek için almanız gerekenler" diyerek site üzerinden yapılan ürün satışına gönderme yapan Lively, sitesinde kendi tasarladığı bebek ürünleri ve oyuncaklarıyla servetine servet katmak için bu süreci iyi değerlendireceğinin sinyalini verdi.

JESSICA ALBA ÖNDE
Bu konuda Lively'nin de birçok röportajında söylediği gibi en etkili isimlerden biriyse Gwyneth Paltrow… Chris Martin ile Mart ayında yollarını ayırdıklarını söyleyen Paltrow, ünlü şarkıcıyla evli olduğu süre boyunca çocuk sahibi olmasını ve düzenli evliliğini nakit paraya çevirmeyi başardı. İlişkiler, evlilik ve çocuklar üzerine sayısız kitap yazan Paltrow, Goop isimli internet sitesi üzerinden de ev, aile ve çocuklar üzerine sayısız ürün sattı. Ayrılık kararlarının çocuklarla ilgili ürünlerin satışını etkilediğini fark eden ünlü oyuncu, bu olayın ardından danışmanlarıyla birlikte internet sitesinde daha çok ev ürünlerinin satılmasına karar verdi. Ancak Hollywood dünyasında çocuk sahibi olmasından itibaren en başarılı yatırımı Jesssica Alba yaptı. Geçtiğimiz hafta The Honest Company isimli şirketinin 620 milyon sterlinlik bir değere sahip olduğu ve şirketin sadece geçtiğimiz yıl 150 milyon dolardan fazla kar elde ettiği açıklandı. Şirketi sağlıklı ve ekolojik çocuk ürünleri bulma konusunda sıkıntı çektiği için kurduğunu açıklayan ve şirket bünyesinde ilk olarak ekolojik bebek bezleri üreten Alba, bu konuda Hollywood'un en başarılı ismi. Birkaç yıl içinde şirketinin değerinin 1 milyar sterlini geçeceği söylenen Alba, her yıl şirket ürünlerine yenilerini ekleyerek markasının büyümesini sürdürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollywood'un hamilelik ekonomisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN