Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Romantik Mr. Turner

Giriş Tarihi: 2.11.2014
Romantik Mr. Turner

19. yüzyılın en önemli ressamlarından Joseph Mallord William Turner'ın hayatını anlatan film, İngiltere'de gösterime girdi. Turner'ın eserleri ise Tate Britain'da sergileniyor

İngiliz romantik dönemi ressamlarından Joseph Mallord William Turner, 19. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri hiç kuşkusuz. Ölümünün üzerinden 163 yıl geçmesine rağmen eserleriyle değerini günümüze kadar koruyan sanatçının adı, özellikle son günlerde İngiltere'de sıklıkla anılıyor. Turner'ı gündeme taşıyan, Mr. Turner filmi ve Tate Britain galerisindeki sergi. Ünlü ressamın hayatını konu alan ve uzun süredir merakla beklenen film nihayet İngiltere'de gösterime girdi. Bu yıl Cannes Film Festivali'nde yarışan ve başrol oyuncusu Timothy Spall'e En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandıran filmi, başarılı İngiliz yönetmen Mike Leigh yönetiyor. J.M.W. Turner'ın eserleri ise, filmden önce sanatseverlerle buluştu. Tate Britain galerisi, Eylül ayından bu yana Turner'ın sergisine ev sahipliği yapıyor. Late Turner- Painting Set Free adını taşıyan sergi, sıra dışı ressamın 1835 yılından hayatını kaybettiği 1851 yılına kadar olan dönemde yaptığı çalışmaları kapsayan ilk sergi. Sergi için Turner'ın İngiltere ve yurtdışında bulunan eserleri bir araya getirildi. The Blue Rigi, Sunrise, Regulus, Peace ve Burial at Sea bu eserlerden bazıları. Turner'in sanatına ve hayatına yeni bir bakış açısı getiren bu çok özel sergi, 25 Ocak'a kadar açık olacak. Serginin giriş ücreti 16.50 pound. (yaklaşık 60 TL)

100'DEN FAZLA ESERİYLE WARHOL

Tate Britain galerisinde önümüzdeki cuma günü çok önemli bir sergi daha başlıyor. Pop art akımının en önemli temsilcilerinden biri olan Andy Warhol, eserleriyle Tate Britain'da olacak. Sanatçının yüzden fazla eserinin yer alacağı serginin ismi Transmitting Andy Warhol. Sergide Warhol'un Marilyn Diptych ve Dance Diagram gibi ünlü eserlerinin yanı sıra konser afişleri, dergiler, sanatçının yaptığı röportajları da görmek mümkün. Modern sanat dünyasını değiştiren Andy Warhol'u yeniden keşfetmeyi sağlayacak olan sergi, 8 Şubat'a kadar devam edecek. Sergi programında ayrıca Andy Warhol ile ilgili workshop, söyleşi gibi özel etkinlikler var. Sergi biletleri 5-8 pound (yaklaşık 18-30 TL) arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romantik Mr. Turner
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN