Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul için sanat zamanı

Dokuzuncu kez düzenlenecek Contemporaray İstanbul için geri sayım başladı. 13-16 Kasım'da Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda gerçekleşecek fuarda görülmesi gereken eserleri ve ilkleri mercek altına aldık

Giriş Tarihi: 9.11.2014 ABONE OL
İstanbul için sanat zamanı
İstanbul, çağdaş sanatın yeni çekim merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 13-16 Kasım tarihleri arasında Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak. Bu yıl Yeni Ufuklar bölümünde Çin'den gelen galerilere ve sanatçılara ev sahipliği yapan fuar, Art İstanbul Sanat Haftası (10-16 Kasım) ile de çakıştı. Kısacası önümüzdeki hafta İstanbul sanata doyacak. Peki ama bu yıl Contemporary İstanbul'da neler ön plana çıkıyor? İşte görülmesi gereken eserler, beklenen ziyaretçi sayısı ve 'ilk'leriyle 9. Contemporaray İstanbul (CI) fuarı...

ÖNEMLİ PROJELER:
CI Editions eserleri ve CI 90 Minute Shows önemli projeler.
Plugin kapsamında bu yıl ilk kez ses sanatı konusunda dünyanın en önemli sanatçılarından biri olan Zimoun, altı metrelik bir enstalasyon sunacak. Zimoun 2010'da en prestijli ödül olan Arts Electronica Prize'ı kazandı.
90 Minute Shows'tan Charlie Stein (12 Kasım, 19.30), Lucas Ulmi (13 Kasım, 13.00), Selçuk Ceylan (14 Kasım,18.00), İsmail Necmi (18 Kasım, 16.15) ve Ozan Kerem Bayraktar'ın (16 Kasım, 18.00) şovları takip edilebilir.
Fuar alanında gerçekleşecek konferanslardan Gelecek Nasıl Biriktirilir? (13 Kasım, 14.30 - 15.30), Çağdaş Sanatın Bugünü ve Yarını (13 Kasım, 13.00 - 14.00), Ses Sanatı (15 Kasım, 14.30 - 15.30) ve Yarının Fuarı (18 Kasım,16.00 - 17.00) gibi oturumlar takip edilebilir.
2010'dan beri Çin video sanatı koleksiyonerliği yapan Dr. Michael I. Jacobs'ın gözünden Now You See sergisi de fuarda görülmesi gerekenler arasında yer alıyor.
Akbank Sanat standında ise Nuri Bilge Ceylan sergisi var.

Heis Gallery - Jasper Johns


Sayılarla fuar:
Bu yıl fuara 23 ülkeden 108 galeri, 550'den fazla sanatçıyla katılıyor. Galerilerin 60'ı yurtdışından 48'i yurtiçinden. Fuarı ziyaret edenlerin sayısı her yıl ortalama yüzde 10 artış gösteriyor. Geçen sene fuarı 72 bin kişi ziyaret etti. Bu yıl 75 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. 2013'te 91 milyon dolarlık eser sergilendi ve eserlerin yüzde 67'si alıcı buldu.

Çocuklar için:

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek sanat fuarında çocuklar için atölye açan Yıldız Holding, Ülker Çocuk Sanat Atölyesi'ni gelenekselleştirdi. Atölye, önemli sanat fuarlarından Contemporary İstanbul kapsamında bu yıl üçüncü kez açılacak. 13-16 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenecek fuar kapsamında tüm küçük sanatçılara açık olacak atölye, özel geliştirilmiş içeriği ile dikkat çekecek.

Ziyaret bilgileri:

Fuarın önizlemesi 12 Kasım'da başlayacak. Ancak buna sadece özel davetiyesi olanlar katılabilecek. 13-16 Kasım tarihlerinde ise herkese açık olacak. Ziyaretçi saatleri 11.00-20.00 arası. Giriş ücreti öğrenci 12, tam 20 TL.

Erol Özmandıracı Bay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi

Fuarda olmaktan mutluyuz

"Contemporary İstanbul'un parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Günlük yaşamın her anını sanatla çevreleyen ve sanattan ilham alan Artful Living konseptini sunan 42 Maslak olarak, Türkiye'nin ve bölgenin uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul'un ortak sponsoru olarak önemli bir iş birliğine imza attık. Öte yandan www.artfulliving.com. tr sanat portalı ile de Contemporary İstanbul'un online medya destekçisi olduk. İlk olarak 12 Kasım'da ön izleme ve açılış kokteylinde VIP sanatseverleri 42 Maslak Lounge alanında;13 Kasım'da 42 Maslak'ın içinde gerçekleştireceğimiz partimizde ağırlayacağız. Fuar boyunca genç sanatçı Candaş Şişman'ın, İlhan Koman'ın heykellerinden esinlenerek tasarladığı Flux adlı etkileyici çalışması da standımızda sanatseverlerle buluşacak."

12 sanatçıya dikkat

Andipa Gallery - Slinkachu
Anima Gallery-Fernando Botero
Dirimart- Franz Ackermann
Emmanuel Fremin - MO BY
Frank Pages - Sophia Vari
Galeri Zilberman - Fırat Neziroğlu
Galeria Russo - Massimo Giannoni
Heis Gallery - Jasper Johns
Kashya Hildebrand - Lalla Essaydi
Krampf Gallery - Marc Quinn
Yellow Peril Gallery - Paul Myoda
Studio Pivot - Tindar

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul için sanat zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN