Evli, mutlu sihirli

Giriş Tarihi: 16.11.2014
Evli, mutlu sihirli

Broadway'in ilk sihirbazlık gösterisi The Illusionist, Zorlu PSM'deydi. İstanbul'da gösteri yapan yedi sihirbazın arasındaki tek evli çift Mark Kalin ve Jinger Leight ile konuştuk

Bugün, dünyada 20'den fazla ülkede, bir milyondan fazla izleyiciyle buluşan The Illusionists şovunun İstanbul Zorlu PSM'deki son günü. Bu zamana kadar 300'den fazla şov gerçekleştiren, 400 binden fazla yol kateden gösteri sonunda Türkiye'deydi. Her ülke için farklı tasarlanan şovun, 20 sihirbazı var. Her ülkede yedi sihirbaz sahne alıyor. Türkiye'ye gelen yedi sihirbazdan Mark Kalin ve Jinger Leight ekipteki tek evli çift, üstelik İstanbul şovlarında büyük ilgi gördüler. Aynı sahneyi paylaşan karı-koca ayrı ayrı başladıkları kariyerlerini evliliklerinden sonra birlikte sürdürmeye karar vermiş. Şovlarının ismi; The Gentleman&The Enchantress (Centilmen ve Büyücü Kadın). Mark Kalin, 2001'de bir jumbo jeti, seyircilerin gözleri önünde yok ederek sihirbazlık tarihine ismini yazdırmış biri. İmkansızı başarmak Kalin'in gösterilerinin en önemli unsuru. Jinger Leight ise, şovmenlik, performans ve dans hünerlerine sahip. Direk üzerinde yaptığı nefes kesen şovlar ve cam oda gösterisi onun en bilinen şovları. Mark Kalin ve Jinger Leight, George Leonard'ın kitabından bir alıntıyı kendilerine hayat felsefesi edinmiş. Kalin ve Leight'ı etkileyen alıntıda, Leonard, "Biz ustalığı mükemmellik sanarak aldanıyoruz. Asıl olan süreç ve çıktığımız yolculuk. Bir üstad günlerce, yıllarca amacından sapmaz, yoluna devam eder. Yaşadığı süre boyunca tekrar tekrar deneyerek, düşerek, kalkarak, başarısızlığı göze alarak..." diyor. Mark Kalin'in gösteri dünyasına olan ilgisi küçük yaşlarda kuklalara olan hayranlığıyla başlıyor. Dokuz yaşında kütüphaneye gidip sihir dünyasıyla ilgili bir kitap keşfedince kuklasını bir kenara bırakan Kalin, sihir dünyasına o gün adım atıyor. Birlikte büyük sahne şovları yapan ve birçok ödülü bulunan Kalin ve Leight ile İstanbul'daki gösterileri sırasında sohbet ettik.
- Yaptığınız işi nasıl tanımlarsınız? Sahnede nasıl hissediyorsunuz?
- Mark Kalin:
Biz sihir yoluyla izleyicilere farklı duyguları bir arada yaşatıyoruz. Bunu yapabilmek bizi mutlu ediyor. Özellikle birlikte bunu paylaşabilmek çok güzel. - Jinger Leight: Sahnede olmayı seviyoruz. Seyircinin verdiği tepkiler bizi de heyecanlandırıyor.
- Evli olduğunuz kişiyle sahneyi paylaşmak avantaj sağlıyor mu?
- M.K:
Elbette. Birbirimizi o kadar iyi tanıyoruz ki sahnede ne zaman ne olacağı konusunda hiçbir endişe duymuyoruz. Bıçaklar ve alevler sahnede kullandığımız enstrümanlardan bazıları. Birbirimize duyduğumuz güven sahnede harika bir şova dönüşüyor.
- J.L: Uyum çok önemli. Birlikte güzel zaman geçiriyoruz sahnede. Eğleniyoruz. Seyirci de bunu hissediyor.

HEYECANI ARTIRAN TEHLİKENİN TADI


- Sihirbazlığın hayalinizdeki meslek olduğunu ne zaman anladınız?
- J.L: Mark sihirle çok küçükken tanışmış. Sihirbazlık üzerine bir kitap okumuş. "Ben sihirbaz olacağım" demiş. Bana bu mesleği sevdiren de Mark oldu. Ben dans etmekle daha çok ilgileniyordum aslında. Ama 23 yıl önce yollarımız bir şekilde kesişti ve o günden beri de birlikte çalışıyoruz.
- Hangi ülkenin seyircisi daha coşkulu sizce?
- M.K: Her seyirci farklı ama karşılaştığımız en kalabalık ve en hararetli seyirciler Güney Amerika'dakilerdi.
- Sahnede hiç hayati tehlike atlattınız mı?
- J.L: Evet. Kullandığımız bazı efektler hayatımızı tehdit edebilecek derecede tehlikeli. Çok prova yapıp ve çok iyi hazırlanmak gerekiyor. Gösteriyi özel kılan, heyecanı artıran da tehlikenin yarattığı tat.
- İstanbul'da farklı bir gösteri sunuyorsunuz...
- J.L: İstanbul için özel bir hazırlık yaptık. Yepyeni bir şovla İstanbul'daki seyircilerin karşısındayız. Kendine özgü, yeni bir şov... Böyle olması bizi de heyecanlandırıyor.
- M.K: Ekibimiz çok özel. Herkes birbirinden yetenekli, farkını ortaya koyuyor, sahnede ustalığını konuşturuyor. Zevkle, soluksuz izlenecek bir gösteri sunuyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evli, mutlu sihirli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN