Yunanlar dansla stres atıyor

Giriş Tarihi: 23.11.2014
Yunanlar dansla stres atıyor
Yunanistan son beş yıldır oldukça büyük değişimler geçiriyor.
Komşumuz ekonomik krizin yarattığı stresi üzerinden atmak için çeşitli yöntemler deniyor.
İşsizlik oranının artmasıyla bir yandan iş bulmak ya da yeni bir iş kurmak için kafa yoran gençler, pek de kolay olmayan bu hayallerini gerçekleştirme yollarını ararken evde oturup kara kara düşünmek yerine, dans ederek enerji toplamaya çalışıyor.
Danslara gösterilen bu rağbet, Yunan kentlerinde dans okullarının mantar gibi bitmesine yol açıyor. Tango ile başlayan bu dans sevdası, kısa bir süre içinde salsaya sonra da diğer danslara sıçradı.
Atina ve Selanik'ten başka, hemen hemen tüm Yunan kentlerinde açılan dans okulları, ücretli veya ücretsiz dans dersleri vererek, en azından iyi dans etmesini bilenlere 'iyi bir iş bulma' fırsatı yaratıyor. Bu okullarda Arjantin ve Brezilya'dan Yunanistan'a göç etmiş kişiler de hocalık yapıyor.
Hatta bazı dans okullarının işi o kadar yaver gidiyor ki; dans dersleri vermek için farklı ülkelerden dans hocaları getirtip çeşitli dersler düzenliyorlar.
30 ve 40'lı yıllarda ABD'de moda olan swing ise son zamanların en gözde dansı...
Sadece Atina ve Selanik'teki dans okullarında değil irili ufaklı barlarda, küçük konser salonlarında, hatta şehir meydanlarında son derece oynak swing şarkıları yankılanıyor, bu şarkılar eşliğinde hemen herkes dans ediyor... Swing şarkıcıları ve özel dans ekipleri ise 40'lı ve 50'li yıllarda moda olan giysileriyle de dikkat çekiyor...
İnsanları evlere tıkan internetin sanal dünyasına inat, dans özellikle gençleri hem sosyal hayata döndürüyor hem de stres atmalarını sağlıyor.
Aynı zamanda halkların da yakınlaşmasını sağlayabiliyor.
Salsa, tango, swing meraklıları yalnız kendi aralarında değil; yurt dışındaki meraklılarla da bir araya gelip özel geceler düzenliyor.
Örneğin 12-13 Aralık tarihlerinde Türk ve Yunan tangocular Selanik'te 'Birinci Türk-Yunan Tango Festivali' için buluşacak.
Festivalin ikincisi seneye İstanbul'da düzenlenecek.
İşsizliğin zirve yaptığı, tembelliğin baş gösterdiği bir dönemde insanların enerji toplamak için topluca dans etmesi, eğlenmesi ve yeni yeni arkadaşlıklar kurması çok güzel.
Ama bundan da öte dans baskı, stres, içine kapanıklık, sıkıntı, yalnızlık gibi olumsuz duygulara ve bunların gebe olduğu ruhsal bunalımlara karşı belki de en etkili ilaç.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanlar dansla stres atıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN