Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eskiye rağbet halıya davet

Uzunca bir süre sadece klasik dekorasyona sahip evlerde kendine yer bulabilen geleneksel yün halılar için sahne zamanı! Evde bir yün halının bulunması bir kültür meselesi, köklerine sahip çıkmanın bir göstergesi

Giriş Tarihi: 30.11.2014
Eskiye rağbet halıya davet
Geçtiğimiz aylarda bir İngiliz dekorasyon dergisinde yün halı ile ilgili bir dosya konusuna rastladım. Dergi, Campaign for Wool'a yani Yün Kampanyası'na destek vermeyi amaçlıyordu. Çeşitli devlet kurumlarının, önemli halı üretici ve tedarikçilerinin düzenlediği kampanya, yün halının önemini anlatmayı amaçlıyordu. Bizim yıllar önce yerine sentetik ve sentetik karışımlı ürünleri geçirdiğimiz yün halının kıymetini biliyor ve anlatmaya çalışıyorlardı kısaca. Kampanya harika, önemli bir dekorasyon dergisinin destek vermesi şahane, beni üzen ise çok kısa bir süre öncesine kadar halı denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olmamıza rağmen şimdi neredeyse halı üretimi alanında hiç varlık gösteremeyişimiz. Geleneksel Türk halısı eskiden tüm evlerde önemli bir yer tutarken onları modern dekorasyona adapte edemedik ve yerlerini makine halıları aldı. Kolay geldi, sentetik, yıkanabilir materyallere yöneldik. Yün yatak ve yorganlara sahip çıkamadığımız gibi, halımıza da sahip çıkamadık. Klasik dekorasyona sahip evlerde yün halıları görmek hâlâ mümkün ama modern evlerde o kadar az ki insan dehşete kapılıyor. Dünyanın pek çok yerinde yayımlanan dekorasyon dergilerine bakıyorum, ağırlıklı olarak Avrupa menşeli dergilerdeki son derece modern ev çekimlerinde mutlaka geleneksel bir halı görüyorum. El halısı olduğu belli olan, değerli bir halı... Evin başköşesinde yerini almış, gururla dekorasyona yaptığı o müthiş katkının keyfini çıkarıyor!

YÜN HALININ AVANTAJLARI
Halı, dekorasyonun en önemli adımlarından biri. Olmadığında eksikliği çok hissedilmese de bulunduğu yere çok yakıştığında dekorasyonda gerçekten fark yaratıyor. Ama evde bir yün halının bulunması esas olarak bir kültür meselesi. Köklerine sahip çıkmanın bir göstergesi. Apartman dairelerinde duvarların ses geçirgenliğini bilmeyen yok. Yukarda konuşulan aynen aşağıya iniyor; halı yoksa tabii. İyi bir yün halı, ses izolasyonu sağlıyor. Evin içinde boşluğun yarattığı yankılanma sorununu da çözüyor. Diğer doğal materyallere göre çok daha dayanıklı olan yün halı, yangına karşı da kalkan vazifesi görüyor. Yavaş yanan bir elyaf olan yün, çılgınca yanan sentetik türevli elyafın aksine yangının ilerlemesini engelliyor. Aynı şekilde nem itici özelliği de bulunan yün halı, üzerine dökülen bir şeyi hemen çekmiyor ve siz hızla müdahale ederseniz kolay kolay lekelenmiyor. Kaliteli yün halılar, şarap gibi zaman içinde güzelleşme eğiliminde bir yandan da. Kullanıldıkça, üzerinde yüründükçe halı daha da güzelleşiyor.

YENİLİK


Katla kaldır

Evde parti verdiğinizde oturacak yeterince yeriniz yok diye üzülmeyin. Anında kurulup, istendiğinde incecik bir levha haline gelen karton taburelerle istediğiniz kadar misafir ağırlayabilirsiniz. www. bongavon.com

TREND

Neon kırmızısı

Neon renkler geçtiğimiz yazdan beri yükselişte. Genellikle pembe, sarı ve yeşil gibi pastel tonlarda ön plana çıkan neon renklerin tahtını sallayan bir renk var artık. Neon kırmızı son günlerin en beğenilen ve tercih edilen rengi.

DESEN SEÇİMİ

Son dönemlerde popüler olan eskitme halılar, desenlerinin neredeyse yok olması nedeniyle her dekorasyon tarzına ve renge uyum sağlıyor. Bu halıların rağbet görmesinin en önemli nedeni de bu olsa gerek. Çünkü modern bir dekorasyon tarzı söz konusu olduğunda belirgin desenler halının dekorasyona dahil edilmesini zorlaştırıyor. Geometrik desenlere sahip halıların da geleneksel desenlere sahip halılardan daha çok tercih edilmesini bu nedene bağlamak mümkün. Geometrik desenler genellikle dekorasyona boyut katan illüzyonlar yaratıyor. Enine çizgili bir halı, dar bir odayı çok daha geniş gösterirken koyu renk küçük bir halı da aynı etkiyi yapabiliyor. Ortasında desen olan halılar dışında yerleşimi çok zorlayan bir halı deseni yok. Ortasında desen olan halının deseninin tam olarak görülebilmesi için geniş ve rahat oturma düzenine sahip bir yerde kullanılması gerekiyor. Üstüne deseni görülebilir kılmak amacıyla en fazla şeffaf cam sehpa yerleştirmek gibi çözümlerle de bu tür halılar dekorasyona dahil edilebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskiye rağbet halıya davet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN