Papa neden İstanbul'da?

Giriş Tarihi: 30.11.2014
Papa neden İstanbul'da?
Bugün Aziz Andreas günü. Bu günün özellikle İstanbul için ayrı bir önemi var. Papa Francis de zaten bu nedenle Türkiye'yi ziyaret ediyor... Türkiye Cumhuriyeti tarihinde adı İstanbul Fener Rum Patrikhanesi olarak geçmesine rağmen, Papalık başta olmak üzere Hıristiyan dünyasında 'Ekümenik' sıfatıyla anılan, Hıristiyan Ortodoksların ruhani lideri olarak kabul edilen Patrikhane, 30 Kasım'da anılan Aziz Andreas Günü olan bugün, kuruluşunun 1700. yılını kutluyor. İ. S. 331 yılında, ölümünden sonra Aziz ilan edilen din Adamı Andreas tarafından kurulan patrikhanenin kuruluş yıldönümü, o gün bugündür her yılın 30 Kasım günü kutlanır. Patrik Bartholomeos'un her fırsatta 'yakın dostum' dediği, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras'ın da belirttiği gibi Patrikhane 1700 yıllık geçmişiyle Türkiye'nin en eski kurumu.
Siyasi ve dini görüş ayrılıkları nedeniyle 1054 yılında Katolikler ve Ortodokslar olarak ikiye bölünen Hıristiyan kilisesi ancak 1964 yılında, yani tam dokuz asır sonra, Kudüs'te bir araya gelip önce birbirlerine yönelttikleri lanetlemeyi kaldırdılar. Sonra üç yıl sonra da İstanbul'da ilk resmi görüşmede yeniden birleşmenin yollarını aramaya başladılar.
İstanbul'u ve Patrikhaneyi aynı nedenlerle ve aynı tarihlerde sekiz yıl önce en son ziyaret eden Papa Benedict olmuştu. Patrikhanenin kuruluş yıl dönümüne katılacak olan Papa Francis'in bugünkü ziyaretinde de kiliselerin birleştirilmesi için yürütülen maraton diyaloğunda önemli adımların atılması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa neden İstanbul'da?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN