Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Monarşi çöktü

2014'ü İspanya Kraliyet Ailesi'ni sarsan bir skandalla sonlandırdık. Ancak ismi skandallarla anılan tek kraliyet ailesi onlar değil. Avrupa'nın dört bir yanında birbirinden farklı skandallar yaşandı

Monarşi çöktü
2014 yılının son günlerinde İspanya'da yaşanan yolsuzluk skandalı hepimizin hafızalarına kazındı. Davalık olan ve mahkemede hesap vermek zorunda kalan kişinin kraliyet mensubu olması herkesi çok şaşırttı. Kral 6'ncı Felipe'nin ablası Prenses Cristina'nın, eşiyle birlikte ortağı olduğu şirket aracılığıyla haksız mali kazanç sağladığı tespit edildi. Prensesin eşi Palma Dükü Urdangarin'in ise para aklama, mali yolsuzluk, ticari ve kamu evraklarında sahtecilik, vergi kaçırma ve kamu fonlarını kötü kullanmak gibi suçlamalarından mahkeme karşısında hesap vermesine karar verildi. Tüm dünyanın gözlerinin İspanya'ya çevrilmesine neden olan bu kraliyet skandalı akıllara diğer Avrupa kraliyet ailelerinde yaşanan skandalları getirdi.

NORVEÇ


Norveç'in güzelliği dillere destan veliaht prensesi Mette Marit, şu an Avrupa'nın en saygıdeğer kraliyet ailesi üyeleri arasında yer alsa da oldukça karmaşık bir geçmişe sahip. Eski bir garson olan Mette Marit, ilk evliliğini bir uyuşturucu satıcısıyla yaptı. Bu evlilikten bir çocuk sahibi olan Mette Marit'in de eskiden uyuşturucu kullandığı biliniyor. Ancak Mette Marit'in kraliyete yansıttığı skandallar bununla da sınırlı kalmadı. Muhabir olan babasının yarı yaşındaki bir striptizciyle evlenmesi ve ardından kraliyete ait özel fotoğrafları magazin basınına satması uzun süre ülke gündemini meşgul etti.

İSVEÇ

İsveç'in yakışıklı prensi Carl Philip'in çapkın hayatı dansçı ve fotomodellerle yaşadığı ilişkileri ülkede sık sık magazin basının gündemine geliyordu. Ancak Prens'in evleneceği kişinin iç çamaşırı mankeni Sofia Hellqwist olduğunun açıklaması yine de özgürlükler ülkesi İsveç'te küçük çapkı bir şok yaşanmasına neden oldu. Başka erkeklerle plajda yaşadığı aşırı yakın anlar internet sitelerinde dolaşan Sofia'nın geçmişini örtbas edebilmek için Cambridge Düşesi Catherine'e benzer bir şekilde giyinmesi de ülkede alay konusu olmasına neden oluyor.

DANİMARKA

Danimarka Veliaht Prensi Frederik'in çapkınlıklarla dolu geçmişi yıllar boyu ülkesinde en çok konuşulan konuydu. Özellikle iç çamaşırı mankenlerine ve striptizcilere düşkünlüğüyle tanınan Frederik'in Mary ile evlenmesiyse ülkesinin rahat bir nefes almasına neden oldu. Ancak Prenses Mary'nin yani ülkenin kraliçesi olacak kişinin hediyelere özellikle de modaevlerinin bedava çanta yollamasına bayılması ülkesinde sık sık alay konusu olmasına neden oluyor.

HOLLANDA

Hollanda'nın Arjantin asıllı Kraliçesi Maxima'nın ailesinin kirli geçmişi yıllarca ülkesinde büyük tartışmalara neden oldu. Arjantin dendiği anda konunun darbelerle alakadar olduğunu herkes anlamış olmalı. General Videla'nın yönetiminde ülkesinin tarım bakanlığını üstlenen Jorge Zorreguieta'nın darbe döneminde 30 bin kişinin ölümüyle bağlantılı olduğu söyleniyor.

MONACO

Monaco Prensesi Stephanie'nin renkli hayatı ve çapkınlıklarla dolu geçmişi yıllarca magazin basınının en çok konuşulan konularından biriydi. Ancak Prenses'in Honnover Prensi Ernest ile evlenmesinin ardından tüm gözler çapkın prense çevrildi. 2009 yılından beri karısından ayrı bir hayat sürdüren Prens Ernest, yıllardır Romanyalı Simona ile birlikte.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Monarşi çöktü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN