Tarih tek çatı altında

16 Türk devleti, Cumhurbakanlığı Sarayı'ndan geçmişe ve geleceğe selam duruyor. Medeniyetimizin zenginliğini yansıtan bu görüntüyü el emeği ile giysilere işleyen çift, bunun için üç aylık sıkı bir çalışma yaptı

Giriş Tarihi: 18.1.2015
Tarih tek çatı altında
Televizyon ekranlarından Avrupa'daki resmi karşılama törenlerini izlerken oradaki askerlerin giysilerine bir tür gıpta ile baktığımız aşikardır. Geçmişiyle barışık ve köklü bir medeniyetin taşıyıcısı olduklarına vurgu yapan bu görüntüler adeta bir film karesi gibi gözümüzün önünden geçip gider. Ne zaman Fransa'ya gitseniz Paris'teki Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee, başbakanlık binası Hotel Matignon, Meclis ve Adalet Sarayı'nın önünde Napolyon devrinin üniformaları içerisindeki miğferli ve kılıçlı muhafızlaın nöbet tuttuğunu görürsünüz. İtalya'ya gitseniz karşısınıza atlı muhafızları ile Haçlı üniforması giyen 'Corazzieri'leri, Rusya'nın Kremlin'inde 18. yüzyılın üniformalarını giyen askerleri, Yunanistan'da 'efzun'ları, Moğolistan'da Cengiz Han dönemi giysileri içerisindeki atlıları, Hindistan'da Babür Şah'ın askerleri karşınıza çıkar. Tarihinde 16 Türk devleti çıkarmış Türklerin bugüne kadar bu zenginliğini aktaran bir resmi karşılama alayına sahip değilken ilk kez Muhafız Alayı'na mensup 16 askerin resmi karşılama törenlerine katılması büyük bir eksikliği gidermiş oldu. Zırhlar, miğferler, oklar, kalkanlar, kılıçlar ve sancakların birlikteliğinden ortaya çıkan görüntü yeni Türkiye'nin eski tarihine çıkması yönünde önemli bir sembol niteliğinde.

TÜM KIYAFETLER ORİJİNAL

Büyük Hun İmparatorluğu'ndan Osmanlı İmparatorluğu'na kadar tarih sahnesinde yer alan 16 Türk devleti askerinin temsil edilmesi uygulaması büyük beğeni toplayarak, sosyal medyada da ses getirdi. Bu uygulamanın fikri Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndan çıktı, düşünce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile paylaşıldı. Erdoğan öneriyi çok beğenince de Muhafız Alayı Proje Grubu, tarihçiler ile birlikte uzun süre çalıarak devletlerin askerlerinin kıyafetleri ve taşıdığı kılıçlar belirlendi. Daha sonra Ankara'da bu konunun uzmanı olan terzi çift Murat ve Aşkım Ocak, üç ay gece gündüz çalışma ile tarihi proje ortaya çıkarıldı. Aşkım Ocak, "Tüm kıyafetler orijinal deridir. İmitasyon yok gerçek saçtan sakaldan yapıldı" derken, Murat Ocak, kendilerini en çok Osmanlı askerinin kıyafetinin zorladığını belirterek "Bizi her kıyafet çok uğraştırdı ancak en çok Osmanlı askerinde zorlandık. Kıyafetin üzerine 45 kiloluk zırh yaptık. Zırh tamamen elde işlendi. En fazla zamanı o aldı. Hatta o kıyafeti giyecek asker bile özel seçildi." diyor. Her kostümün işçiliğinin farklı olduğunu belirten çift, Büyük Hun İmparatorluğu askerinin kostümü için gerçek hayvan postu kullanırken, Göktürk Devleti'nin askeri için ise ham deriyi işlemiş ve kartallardan alınan tüyler kullanmışlar.

HANGİ ASKER HANGİ TÜRK DEVLETİNE AİT
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki merdivenin sağında yer alan askerler (yukarıdan aşağıya) 1-Karahanlı Devleti, 2-Altınordu Devleti, 3-Gazneli Devleti 4-Harezmşah Devleti, 5-Avar Kağanlığı, 6-Uygur Kağanlığı, 7-Hazar Kağanlığı, 8-Babür İmparatorluğu. Merdivenin solunda yer alan muhafızlar ise (yukarıdan aşağıya) 9-Büyük Hun İmparatorluğu, 10-Batı Hun İmparatorluğu, 11-Avrupa Hun İmparatorluğu, 12-Akhun İmparatorluğu, 13-Selçuklu İmparatorluğu, 14-Timur İmparatorluğu, 15-Göktürk Kağanlığı, 16-Osmanlı İmparatorluğu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih tek çatı altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN