Küfürsüz gün!

Küfür sokaktaki çoğu kavganın sebebi. Sinan Kisip birbirini tanımayan insanlar arasındaki en büyük gerilim sebebi küfre savaş açtı. 22 Ağustos'u Dünya Küfrü Bırakma Günü ilan etti. Noterden tasdik alan Kisip herkesi küfürsüz konuşmaya davet ediyor

Giriş Tarihi: 25.1.2015
Küfürsüz gün!
Sokakta, tribünde, ulaşım araçlarında ağızdan çıkan bir küfür buz gibi bir hava estirir. Herkes küfrü eden kişiye doğru kaşlarını çatar, gözleriyle kötü söz sahibine tokat atarcasına bir bakış fırlatır. Bazıları uyarır. Bu uyarıyla birlikte küfürün arkasından tartışma çıkar. Tartışma silahların konuşmasına bile neden olabilir. Ve sonuç... İnsanlar ölür ya da cezaevini boylar... Toplumda bu kadar derin yaralar açan küfür konusunda farkındalık yaratmak için Sinan Kisip adında bir vatandaş harekete geçti. 22 Ağustos'u Dünya Küfrü Bırakma Günü ilan etti. Ve bu günü noterde tasdik ettirdi. Sinan Kisip küfrün sokakta bir iletişim aracına dönüştüğünü söylüyor: "Parklarda, sokaklarda, metrobüste, tribünde insanlar sağına soluna bakmadan ağzı açılmadık küfürler ediyor. Önüne gelen herkes kadınerkek demeden küfrü iletişim aracı gibi kullanıyor. Kimse duymasın diye dikkat de elimiyor artık. Bu hiç hoş olmayan bir hadise. Buna dur demenin zamanı geldi. Ve ben bunu durdurmak için harakete geçtim". 35 yaşında 2 çocuk babası olan Kisip, matbaacı. Çocuklarını parka götürdüğünde, metroya bindiğinde, alışverişe çıktığında duyduğu küfürden etkilenip, çevreyi duymamak için kulaklık takar hale geldiğini anlatıyor: "Bir gün bu böyle olmayacak dedim. Ben insanların ettikleri küfürleri duymak zorunda mıyım? Araştırdım. Dünyada böyle bir gün bulamadım. Ve biri bu görevi üstlenmeli diye düşündüm. Bir tohum attım. Şimdi farkındalık yaratmak için tohumun filizlenmesini bekliyorum. Bu gün geniş çevrelere yayılsın ki insanlar küfürün ne kadar kötü bir şey olduğunu görsün."

Noterden tasdiklendi
"Herkes güzel şeyler konuşsun istiyorum' diyen Kisip, 'Dünya Küfürü Bırakma Günü' ile ilgili bir de logo tasarlamış. Kisip, logada dudağı kırmızı ve siyah renklerle ikiye ayırmış. Dudakların din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin tüm dünyadaki insanları temsil ettiğini söylüyor. Ortada siyah bir çelenk var. Bu da küfrü temsil ediyor. Dudağın tam ortasına kırmızı bir gül konmuş. Dünya Küfrü Bırakma Günü'nün noterden tasdik edildiği bilgisini Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a da bir yazı ile bildirdiğini söyleyen Kisip "Artık küfür duymak istemiyoruz. Cezaevleri küfürden dolayı cinayet işleyenlerle dolu. Eminönü'nde, Beşiktaş'ta, Esenler'de, Nişantaşı'nda her yerde küfür var. Türkler asil insanlar. Lütfen küfür etmeyin" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küfürsüz gün!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN