Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Klozete bir milyon dolar takma dişe servet

Geçen yıl açık artırmalarda 16.1 milyar dolarlık sanat eseri satıldı. Meraklıları bir tutam saça, akciğer filmine, hatta kullanılmış tuvalete bile servet verebiliyor. Siyasilere ait anı objeleri de büyük ilgi görüyor

Giriş Tarihi: 1.2.2015
Klozete bir milyon dolar takma dişe servet
Tablo, heykel, vazo, fotoğraf, anı eşyaları ya da elmas... Açık artırmaya çıkarılan eserlere meraklıları hiç düşünmeden milyonlar harcıyor. Geçen yıl müzayede evleri çok sayıda rekor kırdı. 10 karatlık mavi elmas, 32.6 milyon dolara, Andy Warhol imzalı Elvis Üçlemesi 81.9 milyon dolara alıcı buldu. Georgia O'Keeffe'ye ait Beyaz Çiçek No 1 isimli eserin fiyatı 4.4 milyon dolara ulaşarak bir kadın sanatçıya ait, satılan en pahalı tablo unvanını ele geçirdi. 2014'teki açık artırmalarda toplamda 16.1 milyar dolarlık sanat eseri satıldı. Aslında müzayede evlerinin sunduğu her parça, sanat eseri olmasa bile dudak uçuklatan rakamlara alıcı bulabiliyor. ABD'nin suikasta kurban giden ilk başkanı Abraham Lincoln'e ait bir tutam saç, geçen hafta 25 bin dolara satıldı. 14 Nisan 1865'teki suikasttan hemen sonra doktor Joseph Barnes'in aldığı saçın yeni sahibinin kimliği açıklanmadı. İşte birbirinden ilginç açık artırmalara bazı örnekler:

EVİ ALIP KLOZETİ SATTILAR

ABD'de bir çift, yazar JD Salinger'ın oturduğu evi satın aldı. Çiftin aklına bir kurnazlık geldi ve evdeki klozeti internet üzerinden açık artırmaya çıkardı. Tuvalet 1 milyon dolara satıldı. Marilyn Monroe'nun akciğer röntgeni de 45 bin dolara (108 bin TL) alıcı bulmuştu.

KRALİÇE'NİN DÜĞÜN PASTASI
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile Prens Philip'in 1947'deki düğünlerinden geriye kalan bir dilim meyveli pasta 2013'te açık artırmaya sunuldu. Pasta 560 sterline (2 bin TL) satıldı. 1997'de hayatını kaybeden Prensesi Diana'nın, 1981'deki düğününden kalma bir dilim pasta da açık artırmaya sunuldu. Pasta 950 sterline (3 bin 450 TL) gitti.

NEFESLERİ BİLE PARA EDİYOR

Angelina Jolie ve Brad Pitt'in nefeslerinin yer aldığı bir konserve kutusu açık artırma ile satıldı. Aslında beklendiği kadar ilgi görmedi. Brangelina çiftinin nefesleri 550 dolara (1350 TL) alıcı buldu. Popun kralı olarak kabul edilen Elvis Presley'e ait anı eşyaları ise en çok açık artırmaya çıkarılan parçaların başında geliyor. Presley'in azı dişine 25 bin dolar (60 bin TL) verildiği görüldü. Ancak şarkıcıya ait kirli bir külot, alıcı çıkmadığı için satılamadı.

STAJYERİN GECELİĞİ

ABD eski başkanlarından Bill Clinton'ın stajyer Monica Lewinsky ile yaşadığı yasak aşk hâlâ akıllarda. Lewinsky'nin siyah geceliğinin fiyatı 50 bin dolara (120 bin TL) kadar çıkmıştı. Kanadalı şarkıcı Justin Bieber'in bir reklamda giydiği ve imzasının bulunduğu uzay kıyafeti ise 5 bin 800 dolara (14 bin TL) satıldı. ABD'li şarkıcı Britney Spears, 2007'de saçlarını kazıttı. Spears'ın kuaförü saçları 1 milyon dolardan açık artırmaya çıkardı. Ancak satışın gerçekleşip gerçekleşmediği bilinmiyor.

ŞAPKADAN ALYANSA
Ünlü siyasilere ait eşyalar da her zaman yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Abraham Lincoln'ün bir tutam saçının dışında da birçok örnek var. Örneğin eski ABD başkanlarından olan John F. Kennedy'nin katili Lee Harvey Oswald'a ait alyans 118 bin dolara (284 bin TL) satıldı. Diğer taraftan eski Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart'ın şapkası 1 milyon 884 bin euro'ya (5 milyon 150 bin TL) satılırken, İngiltere'nin efsane başbakanlarından William Churchill'in takma dişi 15 bin 200 sterline (55 bin TL) alıcı buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Klozete bir milyon dolar takma dişe servet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN