Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her şey yusufçuğun suçu!

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Her şey yusufçuğun suçu!

ABD, insansız hava araçlarını, doğanın en başarılı avcısı olan yusufçuğun özelliklerine göre tasarlıyor. Ancak İHA'lar artık sadece savaş bölgelerinde değil, hayatımızın her alanında görülüyor

Köpekbalıklarının 300 dişi var, timsahların çenesi 964 kilogram basınç uyguluyor, çitalar saatte 93 km hıza ulaşabiliyor, aslan kükremesiyle ormanı inletiyor... Her biri avlarını yakalama konusunda tam bir usta. Ama aslında doğanın en başarılı avcıları yusufçuklar. Üstelik bu narin böceklerin en büyük türü sadece 10 cm uzunluğunda. Yusufçuklar, havadayken avlarının yüzde 95'inden fazlasını başarıyla yakalıyorlar. Afrika aslanlarında bu oran sadece yüzde 25. Yusufçuklar aerodinamik mühendisliğinin geldiği son noktaya da ilham kaynağı oluyor. Şimdilerde hayatımızın neredeyse her alanına giren insansız hava araçlarının (İHA) arkasında yusufçuklar var. ABD Savunma Bakanlığı, İHA'larını yusufçuklar üzerinden geliştiriyor. 2002'den bu yana Irak, Pakistan, Afganistan, Yemen ve Somali gibi ülkelerde ölüm saçan İHA'larının yusufçuklar gibi 'başarılı' avcılar olmasını hedefliyorlar. Kulakları duymayan yusufçukların dört kanadı bulunuyor. Yetişkin bir yusufçuk her bir kanadını, ötekinden bağımsız olarak kontrol edebiliyor. Geri geri veya baş aşağı uçabiliyor, havada bir dakika boyunca sabit kalabiliyorlar. 360 derece manevra kabiliyetleri var. Bazı türleri 16 bin km uzağa uçup saatte 50 km hıza ulaşabiliyorlar.

900 SİVİL ÖLDÜ

Tabii, yusufçuklar doğanın kanunu gereği hayatta kalmak için avlanıyor. ABD İHA'larının faaliyetleri ise çok sert eleştiriliyor. Nevada eyaletinden komuta edilen İHA'lar 11 bin 265 km uzaklıktaki Afganistan topraklarında rahatlıkla casusluk yapabiliyor. Daha da kötüsü füze taşıyabilen insansız hava araçları, binlerce sivil ölüme neden oluyor. ABD'nin İHA'ları şimdiye kadar yaklaşık 2 bin 500 kişiyi öldürdü. Bazı insan hakları gruplarına göre ölenlerin 900'ünden fazlası siviller oldu. ABD, pilotlu uçakların aksine yedi gün 24 saat hizmet verebilen İHA'larını geliştirmek için yaklaşık 600 milyar dolar olan savunma bütçesinden milyarlarca doları ayırıyor. Hatta yakın gelecekte savaş alanında kullanılan İHA'lar ve diğer robot askerlerin kendi başlarına operasyon kararı yani öldürme kararı verme kapasitesine ulaşması bekleniyor. Diğer taraftan İHA'ların artık sivil versiyonları da hızla yayılıyor. Ancak vatandaşların İHA kullanması konusunda birçok ülkede hâlâ çok ciddi yasal boşluklar var. ABD'de örneğin şimdilik sadece bir kural var: İnsansız hava aracını gözünün gördüğü mesafede uçurabilirsin. İngiltere'de kalabalık bölgelerde veya binalara yaklaşık 50 metre yakınlıkta İHA kullanılamıyor. Türkiye'de de son zamanlarda havalimanları üzerinde görülmeye başlanan İHA'lar başımıza çok dert açacak gibi gözüküyor.


İHA'LARI SIRADIŞI YERLERDE KULLANILANLAR DA VAR. İŞTE ONLARDAN BAZILARI:

Uyuşturucu da kaçırılıyor hayvanlar da korunuyor

Cambridge Düşesi Kate Middleton'ın yattaki çıplak fotoğrafları, Fransız gazeteci tarafından İHA ile çekilmişti.
Beyaz Saray'ın bahçesinde bulunan İHA, güvenlik alarmına neden oldu. İHA'nın sahibi devlet görevlisinin ismi açıklanmadı.
Dünyanın en büyük online perakande devleri Amazon ve Alibaba artık ürünlerini İHA'larla teslim ediyor.
Çinli oyuncu Zhang Ziyi, doğum gününde şarkıcı sevgilisi Wang Feng'in insansız uçakla yaptığı evlilik teklifini kabul etti.
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın dokuz yıllık sevgilisi Valerie Trierweiler'den ayrılmasına yol açan oyuncu Julie Gayet ile Elysee Sarayı'ndaki fotoğraflarının İHA ile çekildiği ileri sürüldü.
Birleşik Arap Emirlikleri'nde İyilik İçin İHA yarışması düzenlendi. Önündeki engelleri algılayarak dengesini kaybetmeden uçabilen arama-kurtarma insansız uçağının arkasındaki İsviçreli ekip, 1 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu.
Meksika'nın Tijuana kentinde uyuşturucu kaçakçılığında kullanılan bir İHA bulundu.
Kenya'da nesli tükenme tehdidi altındaki hayvanların kaçak avcılardan korunması için İHA'lara başvuruluyor.
Avustralya'da kumsallara yaklaşan köpekbalıkları İHA'lar sayesinde tespit ediliyor.
Dünyanın dört bir yanında UFO ihbarlarının artmasından İHA'lar sorumlu tutuluyor.
İran'da İsrail ve ABD'ye ait İHA'ların nasıl avlanacağı konusunda askeri okullara özel dersler konuldu.
Güney Afrika'daki bir müzik festivalinde katılımcılar, akıllı telefonlarıyla verdikleri içecek siparişlerini hemen tepelerinde uçan İHA'dan anında aldı.
Sırbistan-Arnavutluk maçında, sahaya içine Sırbistan topraklarının bir kısmını da alan büyük Arnavutluk bayrağı insansız helikopterle indirilince büyük bir kriz yaşandı.
NASA, yakın gelecekte Mars'a insansız helikopter gönderecek. Helikopter, Mars'ta bulunan Curiosity aracının ulaşamadığı noktalardan fotoğraflar çekecek.
Çin'de bir fırın, pasta siparişlerini evlere İHA ile teslim etmek istedi. Ancak yetkililer uçuş lisansı yok diye aracı hemen vurdu.
Dubai'de devlet yazışmaları İHA'larla gerçekleştirilecek. Paketleri alacak kişilerin göz taraması ile parmak izlerini İHA'ya kabul ettirmesi gerekecek.
San Francisco'da eczaneler, acil müdahale bekleyen hastalara ilaçları İHA'larla gönderecek.
Nükleer santrallerinin üzerinde dolaşan İHA'lar yüzünden tedirgin olan Fransız yetkililer, İHA'ları yakalayabilme kapasitesine sahip bir İHA geliştirdi.
Florida'da itfaiye ekipleri sivrisineklere karşı 80 bin dolarlık İHA kullanmaya başladı.
Afganistan ve Pakistan'da artık geleneksel kilim motiflerinin yerini İHA tasarımları aldı.
İç savaşlar veya doğal afetlerin yaşandığı bölgelerde, aramakurtarma ekiplerinin ulaşamadığı yerlere İHA'larla yardımlar ulaştırılıyor.
Bazı şirketler, gökdelen inşa ederken üst katlara İHA'ların yardımıyla ulaşıyor.
Belçika'da bir okul, öğrencilerin sınavlarda kopya çekmesini önlemek için İHA'ları devreye soktu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şey yusufçuğun suçu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN