Azılı suçlulara karşı ‘Avcı’ polisler...

Suç yelpazeleri çok geniş olan ve 'İstanbul'un suç avcıları' olarak adlandırılan İstanbul Emniyeti Gasp Büro Polisleri; maskeli soygun, adam kaçırma, yağma, tecavüz, gasp ve tehdit başta olmak üzere 18 farklı ağır suçla ilgili soruşturmalar yürütüyor. Geçtiğimiz yıl 92 suç örgütünü çökerten 160 kişilik Gasp Büro'nun başındaki genç emniyet amiri Celal Özgür Öz'ün suçlular için bir mesajı var: "Polisin tekniklerinin tükendiğini veya tükeneceğini düşünmesinler."

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Azılı suçlulara karşı ‘Avcı’ polisler...
İstanbul Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği kapılarını ilk defa Pazar SABAH'a araladı. Gasp Büro'da görev yapan polisler, 'İstanbul'un suç avcıları' olarak adlandırılıyor. 160 kişilik sivil polis kadrosu ile bütün ilçelerde görev yapıyorlar. Bu polisler İstanbul'un en azılı ve aranan suçluları ile karşı karşıya kalıyor, yeri geldiğinde silahlı çatışmalara giriyor ve ölümle burun buruna yaşıyor. Onların, kendilerini diğer polislerden ayıran bir özellikleri var. Mesela Dolandırıcılık Masası gibi, yalnızca dolandırıcılık olayları ile ilgili soruşturma yürütmüyorlar. Hırsızlık Masası'nın polisleri gibi sadece İstanbul'da yaşanan hırsızlık olaylarını aydınlatmıyorlar. Çalışma alanları oldukça geniş... Onlar tam 18 farklı ağır suç konusu üzerinde çalışmalarını yürütüyor. İstanbul genelinde yaşanan soygun, gasp, yağma, tehdit, kaçırılma, fidye, intihar, yol kesme, zor kullanarak senet imzalatma, takipli kapkaç ve kundaklama olaylarının tümüne bakıyorlar. Aynı zamanda taciz ve tecavüz gibi cinsel istismar soruşturmalarını da yürütüyor bu ekip. Kamera kayıtlarını inceleme, görüntülerden iz sürme ve delil toplama konularında uzmanlar... Ev ve iş yerlerine baskın yaparak para ve değerli eşyalara "İnceleyeceğiz" diyerek el koyan, insanları kelepçeleyerek gözaltına alan 'sahte polis çeteleri'ni de onlar çökertiyor. Emniyete başvurarak kendilerini mağdur göstermek adına suç uyduran insanların yalan beyanlarını titizlikle araştırarak açığa çıkartıyorlar. Polis suçları ile de Gasp Büro Amirliği'nin sivil polisleri ilgileniyor. Rüşvet, zimmet, dolandırıcılık, örgütlü suçlar, gasp, yağma ve tehdit başta olmak üzere çeşitli suçlara karışan meslektaşları hakkında soruşturmalar başlatıyor ve hukuk sınırlarını aşan gerçek polisleri gözaltına alıyorlar.

"AİLELERİNDEN FİDYE İSTİYORLAR"
2014 yılında 92 suç örgütünü çökerten ve farklı suçlara karışan 512 kişiyi yakalayarak adalete teslim eden Gasp Büro'nun amiri Celal Özgür Öz (36), çalışmalarını ve dinamik ekibinin sırlarını SABAH'a açtı. Emniyet amiri olan ve 17-25 Aralık Darbe Girişimi sonrasında İstanbul Asayiş Şube Müdürü olarak atanan Emniyet Müdürü Yusuf Bengül'ün ekibinde yer alan Celal Özgür Öz, mesailerinin yüzde 70'ini yaşandığı iddia edilen fakat gerçekte yaşanmamış olaylara; polis diliyle 'yalan beyanlar'a ayırdıklarını ifade ediyor.

- 'Yalan beyan' nasıl oluyor? Nasıl ortaya çıkıyor?
- Emniyete başvuran bir kişi kaçırıldığını, parasının çalındığını veya gasp edildiğini iddia ediyor. Araştırınca aslında olayın gerçek yüzünün farklı olduğu anlaşılıyor. Mesela paraya sıkışan bir öğrenci, sattığı cep telefonu için ailesine "Beni gasp ettiler" diyor. Aile şikayetçi olduğunda durumu araştırıyoruz. Aslında gasp olayı yaşanmamış. Para taşıyan kişiler bir süre ortadan kaybolup "Kaçırıldım" diyerek şikayete geliyor. Kendi ailesinden ve yakınlarından para alabilmek için bir adreste saklanan ve "Kaçırıldım. Fidye istiyorlar" diyerek para talep eden insanlar var. Elbette olayların gerçek yüzü ortaya çıktığında bu kişiler hakkında 'yalan beyan' nedeniyle yasal işlem yapıyoruz.

- Gasp polisleri hangi özelliklere sahip olmalı?
- Sokağı iyi bilen, alana hakim, saha ve ekip çalışmasına yatkın polisleri tercih ediyoruz. Soruşturmalarımız ağır suçlardan oluştuğu için biraz gözü kara olmak gerekiyor. Arkadaşlarımızın takip ettikleri şüpheliler genellikle aranan ve geçmişten sabıkalı kişiler oluyor. Çoğu silah kullanıyor, yakalanmamak ve cezaevine girmemek için her şeyi göze alabiliyorlar. Nadir de olsa; işte bu nedenle arkadaşlarımızın kendilerini bir silahlı çatışmanın içerisinde buldukları olaylar yaşanıyor. Sokak çalışmasında iyi kamufle olmak bu yüzden önemli... Sessiz ve derinden yol almak gerekiyor. Herhangi bir mukavemete veya çatışmaya mahal vermeyecek şekilde gözaltı yapılması gerekiyor.

- Soruşturmalarınızı nasıl yürütüyorsunuz?
- Bizim çalışmalarımız yeri geldiğinde uzun soluklu oluyor. Bazen sınırları zorlayacak derecede sabır ve saha çalışması gerektiriyor. Suça karışan kişi veya kişilerin açık kimliklerini ve saklandıkları adresleri bilsek dahi sabırla delillerin oturmasını bekliyoruz. Net bir şekilde delillendirmeden şüphelileri gözaltına almamaya dikkat ediyoruz. Çünkü suçlu veya suçluları gözaltına almaktan öte, tutuklanmalarını sağlayacak soruşturmalar yürütmek bizim için çok daha önemli. Locard Teoremi misali; "Bir ortamı terk eden kişinin, orada bulunduğuna dair iz bırakmaması imkansızdır." Mutlaka açık bir pencere bırakılıyor. Bizim işimiz o pencereden suçlunun dünyasına girebilmek.

ARKADAŞINA GÖNDER
Azılı suçlulara karşı ‘Avcı’ polisler...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN