'Senin sesinle uyuyoruz' diyorlar

16 yaşında futbol oynamaya başladı. 30 yaşında bıraktı. Oyunculuk da yaptı, menajerlik de... Fakat hiçbir zaman bugünkü kadar konuşulmadı. Fenomen program Beyaz Futbol'un bilirkişisi Sinan Engin 50 yaşında, futbolstar olma yolunda

Giriş Tarihi: 22.3.2015
'Senin sesinle uyuyoruz' diyorlar
Pazar gecesi malumunuz televizyon kanallarının gözde konusu futbol. Hangi kanalı açsanız bir futbol programı, herbirinde hararetli bir tartışma. Ama bir program var ki benzerlerinden farklılaşıyor, kadın erkek herkesi başına topluyor, sosyal medyada infial yaratıyor. Beyaz TV'deki Beyaz Futbol baştan sona "Futbol sadece futbol değildir" cümlesinin hakkını veriyor. Stüdyo ışığı karartılıyor, fotoşoplu imajlar art arda yayınlanıyor, ekranın altından sürekli flaş, bomba, şok anonsları geçiyor ve konuya göre kült filmlerin müzikleri fon olarak kullanılıyor. Yani özetle 'aksiyonlarla' zenginleşen programda her şeyden dem vuruluyor... Elbette futboldan da bahsediliyor. Ama az. Haftanın maçlarından görüntüleri sadece Lig TV ve TRT yayımlayabildiği için konu çoğu zaman futboldan çıkıp insanı kendine çeken bir absürdlükler silsilesine dönüşüyor. Özetle program memleketin gerçek bir kesiti, ülkenin içinde bulunduğu "kafa karışıklığı"nın ekranda cereyan eden hali desek çok da yanlış olmaz. Peki ama Beyaz Futbol'un başarısının sırrı ne? Programın fikir ve isim babası deneyimli futbol adamı Sinan Engin'le buluştuk.

- Beyaz Futbol efsaneleşiyor. Programa başlamadan önce tahmin etmiş miydiniz böyle olacağını? Format nasıl belirlendi?
- Ben buldum. İsmini de ben koydum. Format kendiliğinden gelişti. Ertem Şener'in müthiş bir ekibi var. Sinekten yağ çıkarırlar. Israrcı ve çalışkanlar. Pazar, pazartesi ile başladık. Sonra cumartesi eklendi.

- Ekibin üyelerini masaya yatıralım mı?
- Ahmet Çakar çok zeki. Gündüzden gelip okuyor, çalışıyor. Uzaylılar, Marslılar... Bazen beni kızdırıyor. Yorumları çok sert. Acımasız. Bizim yorumları da yumuşak buluyor. Bize sıvacı diyor. 30 senelik arkadaşım, futbol oynarken bana kart göstermişliği var. Ahmet Hoca bir televizyon yıldızı. Reytingin şifrelerini çözmüş. Ertem Şener büyük televizyoncu. Yakışıklı, diksiyonu güzel. Çalışkan ve hırslı... Rasim Ozan ekibin yaramaz çocuğu. İnsan olarak çok seviyorum. Siyasi bir yönü var, çok da kültürlü. Ne kadar ona tepkiler olsa da, bir reytingi var. Siyasi görüşleri beni ilgilendirmiyor. İnsanların futbolu bilmediği yönündeki eleştirilerine katılmıyorum. Oynamayan futbol bilmez diye bir kaide yok. Abdülkerim zamanın iyi bir oyuncusu. Ağzı çok iyi laf yapıyor. Ekrandaki görüntüsü de güzel. Fakat fanatik Fenerli. Televizyonda gibi konuşmuyor. Ben onlardan daha objektif ve yumuşağım. Neyse onu söylüyorum. O yüzden Fenerli de ilan edildim. Galatasaraylı da... Ben Beşiktaşlıyım. Oğlum benden de fazla Beşiktaşlı. O daha fanatik. Tüm maçlara gidiyor. Duygusal yanlarım var. Koruduğum futbolcular da... Emre Belözoğlu yüzünden çok küfür yiyorum. Hepsinin hesabını soruyorum ama.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Senin sesinle uyuyoruz' diyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN