Türkiye'nin en iyi haber sitesi

A be hem şugarım hem de akademik

Trakya Üniversitesi bünyesinde kurulan Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Romanlarla ilgili yaptığı çalışamaları kamuoyu ile paylaşacak

Giriş Tarihi: 3.5.2015
A be hem şugarım hem de akademik
Türkiye'deki Romanların kültürel ve tarihi mirasını koruma altına almak ve dünyadaki Roman kültürünün akademik seviyede araştırılmasını sağlamak amacıyla kurulan Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü faaliyetlerine başlıyor. Trakya Üniversitesi bünyesinde kurulan enstitü, Romanlarla ilgili dil, tarih, siyasi, sosyal, demografik, ekonomik, kültürel ve benzeri açılardan bilimsel ve uygulamalı araştırmalar yaparak ulusal ve uluslararası kamuoyuyla paylaşacak. Balkan ülkelerindeki Romanların üst seviyede araştırma yapmalarına da imkan sağlayacak enstitü, Roman dilinin öğrenilebilmesi için kurslar da düzenleyecek. Türkiye'deki demografik yapının korunarak geleceğe aktarılmasını sağlamak amacıyla, Trakya Üniversitesi bünyesinde faaliyet göstermesi planlanan Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü'nün yönetmeliği yayınlandı. Roman dilinin kayıt altına alınarak akademik seviyede araştırılmasını sağlayacak enstitüde, yetiştirilecek öğretim görevlileri yurtdışındaki bilimsel toplantılara katılarak, projeler üretebilecek. Ayrıca romanlarla ilgili ansiklopedi, edebiyat tarihi, sanat, dil, din, halk bilimi ve benzeri konularla siyasal ve ekonomik sorunlar hakkında ortak yayınlar yaparak, görsel ve yazılı yayınlar da yapılabilecek.

DANIŞMANLIK YAPILACAK

Romanların yaşam alanlarıyla ilgili düzenlemeler ve değişikliklerde kültürel dokunun korunması için danışmanlık yapabilecek. Yurtdışındaki romanların kültürel yapısını da koruma altına almayı amaçlayan enstitü, bu öğretim faaliyetlerine Türkiye ve Balkan ülkelerinden araştırmacıların katılımını sağlayarak, Balkan üniversitelerine yüksek lisans ve doktora öğrencisi gönderecek ve araştırmacılar yetiştirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
A be hem şugarım hem de akademik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN